avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1270 soluții astăzi
Forum Activitate cami72

Activitate cami72

Buna ziua. In contractul cu societatea de cablu e stipulat ca deconectarea se face la 30 de zile dupa depunerea cererii. Eu am auzit ca s-ar fi dat o lege, sau o ordonanta, nu stiu exact, prin care societatile de telefonie, de cablu, etc., nu te mai pot obliga sa prelungesti contractul, sau ceva de genu. Eu vreau sa stiu daca sunt obligata sa platesc toata luna la societatea de cablu, sau daca eu pun , de exemplu data de 07 iulie pentru deconetare, pe cerere, ea (societatea de cablu) e obligata sa ma deconecteze incepand cu data de 07 iulie? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția anuntarea concediului de odihna
sper sa nu-mi faca figuri si sa-mi dea voie in concediu de odihna, ca nu e prea placut sa ma duc sa-l reclam la Inspectia Muncii, e asa de greu acum pe timp de criza de un loc de munca ...
Răspuns la discuția anuntarea concediului de odihna
dar eu m-am angajat la sfarsitul anului si probabil, daca s-au facut planificari s-au facut pana atunci, pe mine nu m-au intrebat si nici nu mi-au comunicat cand sunt planificata in concediu, ce pot face?
Răspuns la discuția anuntarea concediului de odihna
nu exista nici un fel de planificare, cel putin pe mine nu m-a intrebat nimeni cand doresc concediu de odihna.
Răspuns la discuția anuntarea concediului de odihna
Buna ziua, am si eu o intrebare: sunt angajata din data de 10 decembrie 2008 pot beneficia de concediu de ohihna in luna iulie-august 2009? seful meu spune ca dupa 11 luni de munca efectiva imi pot lua concediul de odihna, eu stiam ca s-a modificat codul muncii in acest sens.
Va multumesc.
si pe mine ma intereseaza in mod direct, ca daca poate fi folosit, evident ca o vom face.
asteptam raspunsuri.
multumim
Stoica Ioana a scris:

In termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal , aveti posibilitatea contestarii acestuia , cu o plangere , adresata judecatoriei in a carei raza teritoriala a fost savarsita respectiva contraventie (termenul e calculat pe zile libere , in care nu intra nici prima zi , nici ultima zi de implinire a termenului ).

Atentie la orice alte motive de care conduc la nulitatea procesului verbal : daca au fost constate mai multe contraventii , acestea trebuie individualizate separat , indicat articolul corespunzator , indicata sanctiunea pentru fiecare in parte .
De asemenea , trebuie sa fie precizata jumatatea cuantumului amenzii , aceasta trebuie sa fie individualizata.
Rubrica "alte mentiuni " trebuie sa fie completata.

Datale dumneavoastra de identificare (inclusiv adresa si cele de identificare din cartea de identitate sau buletin )trebuie prevazute in procesul verbal.

In functie de realitatea de fapt concreta , se va stabili carui participant la trafic ii revine culpa in producerea accidentului rutier .Plangerea trebuie intocmita corespunzator pentru a nu fi respinsa , iar termenul trebuie respectat , pentru a nu fi respinsa ca tardiva.Succes.




buna ziua,
eu v-am cerut consultanta
sa va povestesc putin despre ce este vorba
in data de 06.04 a.c., sotul meu este oprit de un echipaj al politiei rutiere, in oras, i se aduce la cunostinta ca nu a acordat prioritate de trecere unui pieton, dupa o mica discutie intre el si politist ii spune, fa-mi domnule proces verbal, il semneaza, nu face obiectiuni pe procesul-verbal, i se suspenda dreptul de a conduce pentru 30 de zile, facem contestatie + judecare in lipsa, dupa primul termen primim intampinarea. acum noi trebuie sa facem raspuns la intampinare, practic e cuvantul lor impotriva cuvantului sotului meu si invers.
nu sunt martori.
in intampinare politistul spune ca era in imediata apropiere, sotul meu spune ca era la vre-o 200 de metri
sotul meu a incercat sa-i spuna politistului ca nu era pietonul pe trecere, dar nu a avut cu cine discuta
ce ar trebui sa facem acum? sa-i lasam sa castige numai ca ei reprezinta autoritatea? nu sunt si ei oameni, nu pot gresi si ei, voit sau nu?, de ce sa aiba ei intotdeauna dreptate si cetateanul de rand nu?
Răspuns la discuția INTREBARE URGENTA !
Buna ziua, si sotul meu e intr-o situatie asemanatoare, adica i-a fost suspendat permisul pentru 30 de zile, am depus plangere contraventionala, luna aceasta pe 29 este primul termen, eu nu cred ca el (politistul) care i-a suspendat permisul are vre-o dovada, sotul meu spune ca nici macar nu era in apropiere, ci la aproximativ 200 metri. Practic e cuvantul lui impotriva cuvantului sotului meu. Cum sa o scoatem la capat? Adica are nevoie de permis , depinde strict de masina.