avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1714 soluții astăzi
Forum Activitate bamse2008

Activitate bamse2008

Răspuns la discuția Confirmare demisie
Deci sa inteleg ca el formuleaza o cerere tip retragere/demisie iar adunarea aproba aceasta cerere; este nevoie ca aceasta hotarare sa fie si ea depusa la grefa judecatoriei?Multumesc.
Cand un membru fondator/asociat isi da demisia, este necesara adunarea AGA, sau mai exact care este procedura?
Multumesc.
Multumesc mult.
Am inteles in mare, dar vroiam doar sa fac acest import ajutand membrii fara a cere vreun comision, doar sa fie in limitele statutului si sa nu fie nevoie de Caen si alte acte, altfel vor implica costuri si n-ar avea sens sa-i ajut punand bani din asociatie.
Reprezint o asociatie si membrii ei vor sa facem un import de niste echipamente pe banii lor si ulterior sa le dau echipamentele, se considera activitate economica si necesita cod CAEN? Care este calea legala prin care as putea face asta?

De mentionat ar fi faptul ca nu se urmareste vreun profit ci doar strangerea unei comenzi mai mare, dicountul acordat crescand direct proportional cu valoarea comenzii.
Multumesc.
Răspuns la discuția Pret modificare statut
Va multumesc mult pentru ajutor, acum am inteles. :)

Acu imi e si teama sa va intreb cat ar costa o infiintare ..........
Răspuns la discuția Pret modificare statut
Tot confuz sunt: avocatul care ne-a intocmit actele de infiintare mi-a spus ca necestita schimbarea actelor ia asta se face la tribunal, deasemenea cerandu-mi suma de 900 lei
Dupa infiintarea unei asociatii membrii fondatori s-au hotarat sa modifice membrii consiliului director, ba chiar vicepresedintele vrea sa se retraga.
Modificarea actelor se fac prin judecatorie sau e o chestie de organizare interna?
Daca modificarea se face la judecatorie, cat costa ca de acest aspect sa se ocupe un avocat?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cum imi pazesc proprietatea?
Nu-mi doresc decat sa ma stiu in siguranta.
Probabil ca imi voi achizitiona 2 dobermani si un sistem de alarma.
Imi pare rau ca rata infractionalitatii este in crestere si ca ne gandim tot mai des la apararea sigurantei noastre prin achizitionarea unei arme de foc, mi-ar fi placut sa discutam despre destinatii de vacanta, dar .............

Am lucrat In MAPN si probabil de aceea armele de foc imi sunt mai familiare si de ajutor pentru mine,dar aveti dreptate, se poate face un rau mai mare.
Răspuns la discuția Cum imi pazesc proprietatea?
Nu cred ca ar fi o problema permisul de port arma,problema este ca hotii actioneaza si lovesc premeditat,tocmai ce mi-a fost otravit cainele si deja ma astept......
Pana la urma sa inteleg ca trebuie sa le ies in cale ca astfel viata mea sa fie in pericol si sa pot riposta?
Este adevarat ca eu trebuie sa ripostez cu o arma egala sau mai mica decat al agresorului ca sa fie legitima aparare?
Nu vreau sa par,nici nu stiu ce termen sa folosesc,dar intr-o tara in care politia iti cere sa le aduci tu infractorul,cea mai buna aparare ti-o poti construi singur.
M-am gandit la o arma de foc,pentru ca binenteles la sate, stirile circula cu o viteza uimitoare si asta ma gandesc ca poate i-ar tine la distanta,totusi as vrea sa fiu bine informat in cazul in care......