avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Pret modificare statut
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Pret modificare statut

Dupa infiintarea unei asociatii membrii fondatori s-au hotarat sa modifice membrii consiliului director, ba chiar vicepresedintele vrea sa se retraga.
Modificarea actelor se fac prin judecatorie sau e o chestie de organizare interna?
Daca modificarea se face la judecatorie, cat costa ca de acest aspect sa se ocupe un avocat?
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 5 August 2010
bamse2008, utilizator
Cel mai recent răspuns: bamse2008 , utilizator 16:15, 8 August 2010
Modificarea organelor de conducere, ulterioara acordarii personalitatii juridice, este o chestiune interna a organizatiei, care se desfasoara conform prevederilor actelor constitutive in vigoare.
Tot confuz sunt: avocatul care ne-a intocmit actele de infiintare mi-a spus ca necestita schimbarea actelor ia asta se face la tribunal, deasemenea cerandu-mi suma de 900 lei
bamse2008 a scris:
Tot confuz sunt: avocatul care ne-a intocmit actele de infiintare mi-a spus ca necestita schimbarea actelor ia asta se face la tribunal, deasemenea cerandu-mi suma de 900 lei.

Din puntul lui de vedere (al avocatului) mi se pare corect: avea nevoie urgenta de 900 lei si va gasit pe Dvs.
P.S.
Daca se modifica structura organelor de conducere (conform procedurilor interne precizate in Actul Constitutiv) aveti doar obligatia de a informa (a depune la dosar o mentiune) la Judecatoria teritorial competenta.
Textul legal actualizat 2008 se poate vedea la adresa:
[ link extern ]
si
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 8 August 2010
legalmgm, utilizator
Va multumesc mult pentru ajutor, acum am inteles. :)

Acu imi e si teama sa va intreb cat ar costa o infiintare ..........
Ultima modificare: Duminică, 8 August 2010
bamse2008, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatie mihai09 mihai09 vreau sa infiintez o asociatie vom fii trei membrii fondatori. componenta nominala a consiliului director va fii stabilita in actul constitutiv (cei trei ... (vezi toată discuția)
Preluare asociatie(ong) Tutumaria Tutumaria Buna ziua, Doresc sa preiau o asociatie alaturi de alti 2 parteneri. Prima problema intampinata a fost faptul ca unul din actualii membrii era plecat in ... (vezi toată discuția)
Excludere membru fundatie serbanmoga serbanmoga Buna ziua, Imi puteti spune va rog care e procedura de excludere a unui membru dintr.o fundatie, care ar fi etape si costurile si ce taxe implica....sau ... (vezi toată discuția)