Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Pret modificare statut
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Pret modificare statut

Dupa infiintarea unei asociatii membrii fondatori s-au hotarat sa modifice membrii consiliului director, ba chiar vicepresedintele vrea sa se retraga.
Modificarea actelor se fac prin judecatorie sau e o chestie de organizare interna?
Daca modificarea se face la judecatorie, cat costa ca de acest aspect sa se ocupe un avocat?
Multumesc anticipat.
bamse2008, utilizator
Modificarea organelor de conducere, ulterioara acordarii personalitatii juridice, este o chestiune interna a organizatiei, care se desfasoara conform prevederilor actelor constitutive in vigoare.
Tot confuz sunt: avocatul care ne-a intocmit actele de infiintare mi-a spus ca necestita schimbarea actelor ia asta se face la tribunal, deasemenea cerandu-mi suma de 900 lei
bamse2008 a scris:
Tot confuz sunt: avocatul care ne-a intocmit actele de infiintare mi-a spus ca necestita schimbarea actelor ia asta se face la tribunal, deasemenea cerandu-mi suma de 900 lei.

Din puntul lui de vedere (al avocatului) mi se pare corect: avea nevoie urgenta de 900 lei si va gasit pe Dvs.
P.S.
Daca se modifica structura organelor de conducere (conform procedurilor interne precizate in Actul Constitutiv) aveti doar obligatia de a informa (a depune la dosar o mentiune) la Judecatoria teritorial competenta.
Textul legal actualizat 2008 se poate vedea la adresa:
[ link extern ]
si
[ link extern ]
legalmgm, utilizator
Va multumesc mult pentru ajutor, acum am inteles. :)

Acu imi e si teama sa va intreb cat ar costa o infiintare ..........
bamse2008, utilizator