Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

asociatie

vreau sa infiintez o asociatie
vom fii trei membrii fondatori.
componenta nominala a consiliului director va fii stabilita in actul constitutiv (cei trei membrii fondatori vor fii presedinte, vicepresedinte si secretar).
in statut va fii evidenţiată componenta consiliului director, si anume format din 5 membrii, dintre care noi, cei trei membrii fondatori si alte doua persoane care vor fii desemnate dupa dobandirea personalitatii juridice
este legal?
De ce sa va complicati lasati consiliul director cu 3 membri. In statut trebuie nominalizati toti membrii consiliului director.
si in cazul in care vreau sa modific componenta CD trebuie incheiate acte aditionale si depuse la judecatorie
si de fiecare data cand se schimba presedintele sau un membru trebuie incheiate acte aditionale?
la fel si in cazul cenzorului nominalizat prin actul constitutiv?
Nu este obligatorie sa nominalizati componenta Consiliului Director in statut ...numai ca in actul constitutiv se prevede, sub sanctiunea nulitatii, componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei.
in concluzie:
in ipoteza in care sunt trei membrii fondatori
spre exemplu: in statut componenta CD:
1 presedinte 2 vicepresedinti
3 membrii
un secretar

in actul constitutiv nominalizati: un membru fondator presedinte
alt membru fondator vicepresedinte
al treilea membru fondator secretar

cand se vor nominaliza si ceilalti membrii ai CD?
dupa cunostinta mea nu trebuie incheiate acte aditionale sau gresesc?

pot fi nominalizati si ceilalti membrii ai CD daca ei nu sunt membrii fondatori?

cenzotul trebuie nominalizat in actul constitutiv?
daca se schimba cenzorul trebuie incheiat act aditional

va multumesc mult