avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate claudita79

Activitate claudita79

BUNA ZIUA, am o intrebare legata de programul REVISAL
Doamna Bordei Liana Monica salariata a societatii noastre cu Contract Individual de Munca inregistrat la ITM Bucuresti sub nr. 8114/I/M/14.10.2008 si in Registrul de Evidenta al Salariatilor sub nr. 2824/01.10.2008, a fost detasata la SINDICATUL ENERGIA MOLDOVA, in perioada 01.06.2011 – 01.06.2012, detasare ce a fost inregistrata si transmisa la momentul respectiv la ITM Bucuresti. La data expirarii detasarii s-a hotarat prelungirea acesteia pe o perioada de 1(una) luna respectiv pana in data de 30.06.2012.

In momentul introducerii in Revisal a prelungirii detasarii s-a introdus eronat data pana la care avea sa se prelungesca aceasta detasare, respectiv in loc de data corecta de 30.06.2012 s-a introdus data de 01.06.2013.
La data de 02.07.2012 salariata Bordei Liana Monica a solicitat prin cerere scrisa desfacerea contractului de munca conform art. 55(b) din Codul Muncii, in data de 02.07.2012.
La data de 02.07.2012 cand am dorit sa operam incetarea detasarii doamnei Bordei Liana Monica, salariata respectiva nu se regasea la rubrica ,,DETASARE”, dar la starea salariatului aparea ,, ACTIV”, iar la rubrica Raport per salariat apare data de incetare a detasarii 01.06.2013.
Cand a trebuit sa operam in Revisal incetarea contractului de munca prin Decizia nr. 246/02.07.2012 , programul Revisal a aratat urmatoarea eroare: ”Data incetarii contractului trebuie sa fie ulterioara oricarei operatii de suspendare sau detasare din istoric, Contract incetat”.
Avand in vedere ca avem toate documentele necesare atat pentru detasare, respectiv incetarea Contratului de Munca al Doamnei Bordei Liana Monica singura problema ramane ca nu putem opera si raporta in Programul Revisal incetarea contractului de munca al salariatei cu data solicitata 02.07.2012 , in program salariata ramanand activa pana la data de 01.06.2013, data cu care programul ne va permite sa-i incetam activitatea.
Daca stie cineva cum se procdeaza in acest caz.....
Va multumesc
Discuție revisal!!!!
va rog din suflet daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns: in versiunea cea noua actualizata in decembrie cum ati introdus sporurile? la societatea unde lucrez sunt sporuri procentuale de vechime si fidelitate, trecute in contractele de munca in forma procentuala dar si valoarea acestor. Intrebarea mea este: este gresit daca in revisalul cel nou apare doar valoarea????
buna ziua
am si eu o intrebare: cum anunt la ITM ca am o graviduta??? se de pune un dosar ceva? in REVISAL?
Răspuns la discuția revisal
va multumesc pt raspunsuri!!!
Răspuns la discuția revisal
pun aceasta intrebare pt ca nu stiu cum s-o introduc in revisalul nou!!!!
Discuție revisal
buna ziua!
am o intrebare: angajata cu cim pe per det, ramane gravida si pleaca in ingrijire copil pana la 2 ani
se susp cim. cand revine din cic sunt obligat s-o reintegrez , dar problema e trebuie s-o nedetermin? sau calculez perioana de cand s-a supendat ....
Răspuns la discuția Major fara carte de identitate
persoana respective are 24 de ani, are certificat de nastere, dar nu si-a facut buletin niciodata
buna ziua!

am si eu o intrebare :
pt un major neinregistrat cu domiciliul in domnesti care a fost la circa de politie de care apartine, i s-a intocmit un dosar cu poze, amprente etc, dosar ce trebuia depus la primaria bragadiru de catre politia din domnesti

toate cele precizate mai sus s-au intamplat in luna iulie anul acesta 2011, si nici pana in prezent dosarul nu a fost de pus de la domnesti la bragadiru.
ce se poate face???? ce poate face persoana in cauza?
va multumesc!!!!
va multumesc din suflet pt raspuns
am uitat sa precizez... sau de fapt e de la sine inteles ca intabularea e facuta de vechiul proprietar:"> care a cumparat apartamentul de la Ministerul aparariii:">