avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate simonnab

Activitate simonnab

Răspuns la discuția Art 615
Buna dimineata,
Bate direct in curtea mea indiferent cum ar pune,plus ca se uita si in bucatarie la mine,Nici cum nu vor sa coopereze sa mute fereastra.Am incercat,sincer
Discuție Art 615
locuiesc intr-un corp de cladire cu 3 apartamente la nivelul solului, respectiv in apartamentul cu nr 2/conf CF, exista apartamentare si iesire din indiviziune ptr toate cele 3 apartamente, nestipulandu-se linia de separatie intre apt 1 si 2 / apartamentul nr 1 are o fereastra de lumina, situata pe calcaneu, cu vedere spre proprietatea apt 2/ am considerat ca ferestra este nelegal amplasata, respectiv nu s-a respectat cei 2 m fata de proprietatea apartinatoare apt 2. conf noului cpc:
ART. 615
Distanţa minimă pentru fereastra de vedere
(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

CE VREAU SA INTREB ,ce sanse am sau cum ar trebui sa procedez
locuiesc intr-un corp de cladire cu 3 apartamente la nivelul solului, respectiv in apartamentul cu nr 2/conf CF, exista apartamentare si iesire din indiviziune ptr toate cele 3 apartamente, nestipulandu-se linia de separatie intre apt 1 si 2 / apartamentul nr 1 are o fereastra de lumina, situata pe calcaneu, cu vedere spre proprietatea apt 2/ am considerat ca ferestra este nelegal amplasata, respectiv nu s-a respectat cei 2 m fata de proprietatea apartinatoare apt 2. conf noului cpc:
ART. 615
Distanţa minimă pentru fereastra de vedere
(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

Am facut reclamatie la Primarie. Politia Locala a fost la fata locului, raspunsul fiind urmatorul:
...... va comunicam ca pentru lucrarile reclamate de dvs. care au fost executate in urma cu peste trei ani sunt incidente prevederile art.31 din Legea 50/1991 republicata, actualizata respectiv :
,,Dreptul de a constata contraventiile si de a aplica amenzile prevazute la art.26 se prescrie in termen de 3 ani de la data savarsirii faptei”.

CE VREAU SA INTREB este .......daca pot contesta in instanta acest aspect <<,dreptul de a contesta se prescrie in termen de 3 ani de la data savarsirii faptei>>>> ptr ca din partea Primariei, este clar .....<<<<.Dreptul de a constata contraventiile si de a aplica amenzile prevazute la art.26 se prescrie in termen de 3 ani de la data savarsirii faptei”.>>>>
in sesizare la Primarie nu am cerut ca ferestra sa fie inchisa, s-au mutata in alta parte , ci am vb despre legalitatea amplasarii ei care trebuie sa fie conform cu noul cpc art 615.
Raspunsul organului abilitat sa-l dea - Politia Locala, respectiv Primaria imi se raspunde cu Legea 50
Discuție Intabulare
Daca se poate sa ma ajutati cu o speta.Am un CF si nu inteleg notiunea"Intabulare,drept de proprietate IN RANGUL INCH NR 235796/2017
Discuție Platitor de Tva
daca sunt platitor de TVA pot sa redevin in anul urmator fiscal neplatitor de TVA?
mentionez ca nu am cifra de afaceri peste 35000 euro
Răspuns la discuția IMPOZIT FORFETAR
va multumesc mult de tot
deci anul acesta nu va plati impozit forfetar ?
sa fiu sigura
firma s-a infiintat in anul 2009,ea trebuie sa plateasca impozit forfetar?dupa OUG 34/2009
ma puteti ajuta in legatura cu proiectul de lege privind stimularea infiintarii demicrointreprinderi daca s-a aprobat,

va mutlumesc mult de ajutor si astept raspunsurile dvs
Răspuns la discuția Finantare birou!
Buna ziua,
vrem sa stimulam colaboratorii dar vrem sa facem si noi recrutari ,si pentru asta am anexat ca finantam biroul la team managerii,fiind persoana fizica m-am gandit sa o incadrez ca venituri conform codului fiscal art 52 alin 1 lit c
daca ma puteti ajuta sa vad cum sa fac?
buna dimineata,
Sunt o firma de brokeraj si as dori as ma ajutati intr-o problema.Firma vrea sa stimuleze anumiti colaboratori prin finantari de birou,veniturile lor se pot impozita cu 16% pentru ca sunt persoane fizice
va rog sa ma ajutati in aceasta problema,