avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate floristiclete

Activitate floristiclete

Sunt proprietara a 4 loturi de teren intravilane neuniforme care sunt lipite unul de altul. Deschiderea este de 15 metri pe trei din aceste loturi (care sunt lungi si inguste), al patrulea lot de 1126 metri nu face parte din deschidere dar este lipit de aceste trei. Eu vreau sa construiesc o casa pe lotul de 1126 metri, dupa cum am inteles eu trebuie sa unific toate aceste patru terenuri ca sa pot sa-mi construiesc casa. Intrebarile mele sunt : Cui trebuie sa ma adresez pentru unificarea acestor loturi de teren? Este mai convenabil din punct de vedere financiar sa fac aceasta unificare inainte de a face proiectul de casa sau in acelasi timp cu proiectul?
Scuzatima pentru faptul ca v-am zis Domnule, nu m-am uitat la numele dvs. si faptul ca sunteti Domna. Scuzati-ma inca o data.
Domnule Avocat problema nu este ca actele nu sunt valabile, problema este ca aceasta persoana imi este ruda, si nu as vrea sa o dau in judecata, decat in situatie extrema, tinand cont de faptul ca i-am imprumutat acesti bani care erau destinati sa dau avansul in cumpararea primei case, mie imi trebuiesc acum acesti bani si el inca nu-i are. In cazul in care decid sa mii dea in rate pot sa cer aceasta dobanda sau nu? In ce procent anual? Daca poate face acest act de rambursarea sumei fara mine prezenta sau nu? Multumesc mult pentru raspuns.
Am postat acum cateva zile intr-un subiect gresit asa ca revin cu inca cateva intrebari. Am inteles ca ma pot judeca cu persoana dar eu sper ca nu ajungem la aceasta problema, asa ca explic din nou situatia in care ma aflu. Acum 7 luni de zile am dat la o alta persoana o importanta suma de bani, eu lucrez in stainatate asa ca persoana a cerut acest imprumut telefonic. Singurele documente pe care le am sunt : chitanta cu expedierea banilor in care am specificat ca este un imprumut pana la sfarsitul lunii ianuarie 2009., un e-mail prin care i-am comunicat codurile de transmitere a banilor si o copie cu aceleasi date care au fost transmise si prin Messenger. De 4 luni tot incerc sa primesc un raspuns din partea persoanei dar zice ca inca nu are banii si ca inca nu stie in ce mod poate sa-mi ramburseze banii. Nefiind in Romania nu stiu cum sa procedez.
In orice caz am vazut ca persoana nu e ca nu vrea sa-mi innapoieze banii, dar zice ca inca nu ii are. Tinand cont de faptul ca eu nu am facut un act legal prin notariat sau avocat, eu pot pretinde in acest moment (vazand ca nu am nici o certitudine ca o sa-mi recuperez banii cat de curand) ca persoana sa se duca la un notar si sa declare singur ca imi este dator cu aceasta suma si sa-si ia angajament ca intr-o anumita perioada (decisa de comun acord) sa-mi ramburseze banii, si in acelasi timp dindu-mi la banii imprumutati dobanda legala prevazuta de legile Romaniei incepand cu luna februarie 2009? Daca nu cu februarie cel putin cu luna in care face actul la notariat.. O alta intrebare este Poate sa faca acest lucru fara ca eu sa vin in Romania? As mai vrea sa stiu care este dobanda legala prevazuta de legile Romaniei intre doua persoane fizice. Va rog sa fiti gentili sa ma ajutati cu sfaturi in aceasta problema?. Va multumesc anticipat. Astept raspunsuri.
Doamna Daniela scuzati-mi ignoranta dar la cine (tribunal?) se apeleaza pentru a face Somatie de plata sub forma scrisa?
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat si de promptitudinea de care ati dat dovada a-mi raspunde, Dupa cate inteleg exista sperante sa-mi recuperez banii cu aceste dovezi?
Acum 7 luni de zile am dat la o alta persoana o importanta suma de bani, eu lucrez in stainatate asa ca persoana a cerut acest imprumut telefonic. Singurele documente pe care le am sunt : chitanta cu expedierea banilor in care am specificat ca este un imprumut pana la sfarsitul lunii ianuarie 2009., un e-mail prin care i-am comunicat codurile de transmitere a banilor si o copie cu aceleasi date care au fost transmise si prin Messenger.De 4 luni tot incerc sa primesc un raspuns din partea persoanei dar zice ca inca nu are banii si ca inca nu stie in ce mod poate sa.mi ramburseze banii. Nefiind in Romania nu stiu cum sa procedez, puteti sa fiti gentili sa ma ajutati cu ceva sfaturi?. Va multumesc anticipat. Astept raspunsuri.