avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate iadriana

Activitate iadriana

Buna,
In urma unui proces, ce se desfasoara in Italia, ni se cere sa prezentam ca si SRL, acte doveditoare de plata a asigurarilor sociale pentru o anumita perioada de timp.
Pana acum am ajuns la: Carte de munca angajati, Ordine de plata catre Bugetele de stat si fonduri specifice, Fisa ROL amanuntita de la Finante pe acea perioada.
As mai putea prezenta alte acte, exista ceva formulare emise de CNPAS? am intrebat, mi-au zis ca nu. oare acestea sunt de ajuns?

Din pacate in Italia exista alte formulare (DURC ) pe care noi nu le avem si imi este greu sa le echivalez.
Multumesc.
Răspuns la discuția art18 CM, delegatie si detasare
multumesc.
Răspuns la discuția art18 CM, delegatie si detasare
ceea ce nu inteleg este: atunci delegatia cand, in ce situatii se aplica? ma intereseaza si dpdv al diurnei care dispare daca aplicam art 18, nu?

multumesc pentru raspuns si documentatie.
Răspuns la discuția Proces in Italia
va multumesc.
Răspuns la discuția art18 CM, delegatie si detasare
multumesc.
Răspuns la discuția art18 CM, delegatie si detasare
in primul rand multumesc pentru raspuns.
problema detasarii as vrea sa o evit nefiind in favoarea nostra sau a contractorului Italian: din cate am inteles prin aceasta salariatii ar trebui sa apara la ei in evidenta ca salariati si drepturile salariale sa fie platite de ei; daca vrem sa evitam plata CAS-urilor acolo, trebuie sa obtinem formularul E101, dar nu indeplinim conditiile de obtinere.

lucrarile nu sunt de lunga durata, se monteaza standuri expozitionale, are loc expozitia, se demonteaza; pe durata desfasurarii expozitiei oamenii vin acasa sau in functie de numarul de zile,lucreaza la hala/atelierul contractantului.
aici cred ca ar fi ok sa aplic delegatia, pentru max 2 sapt la montaj, o sapt acasa, apoi una la demontare.

din multe discutii pe forum si cu diferiti consultanti am inteles ca actul aditional, conform art 18 ar trebui sa-l intocmesc la orice desfasurare a activitatii in strainatate, lucru care nu se prea intampla la noi si intreband la ITM nu stiau sa-mi raspunda daca e necesar sau nu. am fost si eu plecata in delegatie cu firma la care am fost angajata si nu mi s-a intocmit acest act.
acesta mi-ar fi fovorabil, cred, in momentul in care ma apropii cu delegatiile de 120 zile, altfel nu mai pot trimite oamenii la lucru sau in cazul unor lucrari de lunga durata/ expozitii legate intre ele.am un model de act aditional si acolo se specifica platile salariale ca fiind cele stabilite in CIM. din moment ce nu mai e delegatie, nu mai pot da diurna, nu?eu trebuie/ vreau sa le dau la oameni mai mult decat in CIM , salariile fiind in conformitate cu legislatia si destul de mici din cauza taxelor si impozitelor, evident. atunci pot adauga aici ceva spor la ora lucrata sau alta sume ce se adauga la salariul de baza?
sa le cresc salariul de baza nu cred ca e o optiune deoarece pe perioada destul de scurta cat stau acasa intre expozitii sau pe durata lor, e greu sa le gasesti de lucru.
ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția Proces in Italia
nu a fost specificata nici o lege in contract, in caz de litigiu.contractul s-a incheiat in Italia, in limba italiana. am intrat in relatii comerciale prin alt antreprenor pentru care am lucrat.
nu, doar in recurs; nu cred ca au dat importanta prea mare la prima judecata.
asteptam acum intrevederea cu avocatul din Italia dar am vrut sa stim cum stam daca intr-adevar trebuie sa-i dam aici in judecata si trebuie aplicate legile romane; adica suntem in regula cu ce acte am facut noi?
multumesc mult pentru raspuns.
Buna. Am participat la mai multe discutii legate de aceasta problema, a desfasurarii unor activitati in strainatate si nu sunt pe deplin lamurita, care articol, cand si cum il pot aplica daca e in favoarea mea sau care sunt obligata sa-l aplic vreau nu vreau.mai exact, daca art 18 e valabil la orice desfasurarea a activitatii in strainatate, delegatia, detasarea cand se aplica?diurna, in ce caz pot/ trebuie sa o platesc?am mai multe exemple:
1. contract cu o firma straina italiana prin care salariatii mei desfasoara activitate in sectia atelierul lor.
2. -//- salariatii desfasoara activitatea in alt spatiu, hala, expozitie intr-un oras din Italia
3-//- salariatii desfasoara activitatea in hala, expozitie in alta tara, de ex Spania.
Salariile si contributiile le platim noi, asiguram transport, cazare, masa; pana acum ii trimiteam in delegatie pentru ca asa stiam ca e ok, pana ne-am lovit de problema durate, 120 zile max.
as vrea sa fiu in regula cu actele dar se pare ca inca mai am de lucrat la asta.va multumesc.
sper ca am nimerit bine sectiunea.am avut un contract cu o firma italiana care ne atribuia, noi fiind un fel de antreprenori, montajul mobilerului si altor elemente pe niste barci, santierul fiind situat in Danemarca. Ei, fiind precizat in contract au platit hotelul,mancarea, transportul intern si au pus la dispozitie masinile, sculele, necesare lucrarii.

nu ne-au platit la termen, au semnat un angajament de plata cu dobanda iar apoi alt angajament de plata in rate lunare pe care din dec nu l-au mai respectat.I-am dat in judecata in Italia, tribunalul ne-a dat castig de cauza pentru ca prin acele angajamente recunostea ca ne datoreaza bani, dar au facut recurs invocand mai multe lucruri:
-ca nu trebuia sa-i dam in judecata in Italia ci in statul cel mai apropiat celui care trebuie sa execute lucrarea in urma contractului, deci Romania
-invoca detasarea oamenilor, adica ca le lipsesc probe cu privire la retributiile si contributiile cu privire la angajati, pe care sustin ei le-au cerut in repetate randuri si nu le-am oferit(fals si nu pot demonstra ca au cerut, scrisoare, fax, mail)) si de aceea ei nu au platit nimic in urma contractului de antreprenoriatsi ca prin formularul E101(neprezentat), plata contributiilor revenindu-ne noua.
au dreptate? unde si cu ce am gresit noi?

in urma unei discutii recente pe forum am inteles ca pentru orice deplasare in strainatate trebuie sa aplicam art 18 din Cm, dar aici ce trebuia facut? intr-adevar detasare, lucrand in Danemarca?noi i-am trimis cu delegatii, stampilate de fima italiana asa cum ni s-a spus,in general, ca putem sa-i trimitem pe oameni la lucrari in afara tarii sau tara.
ei nu au cerut detasarea oamenilor si nu avem nici un act care sa specifice asta; noi am platit salariile, contributiile salariatilor....
daca o lucrare in strainatate depaseste 6 luni,e adevarat ca trebuie sa platim contributiile acolo?nu e cazul prezentat

sper sa ma puteti lamuri, macar sa inteleg ce putem face bine la urmatoarea lucrare,daca e cazul.va multumesc.
redeschid subiectul, acum lovindu-ma de alte chestiuni. daca nu se mai aplica art 44 legat de durata delegatiei, nu se mai aplica nici diurna banuiesc. Daca nu as vrea sa fac modificari la CIM cu privire la salarizare decat atunci cand sunt lucrari in strainatate, in acest act aditional pot specifica sporuri sau alte modalitati de plata, decat cele salariale conform CIM?
Pauza de masa prevazuta in RI este de 30min, si exista specificat ca in functie de necesitati se poate modifica. Specific in actul aditional ca se modifica la 1 ora sau 1,30 dupa caz?Orele suplimentare, sau timpul de lucru sunt o alta problema, pentru ca in functie de necesitati programul de lucru specificat intre RI ca intre 8.00 si 16.30 poate deveni 7.00/8.00 si 17.00/18.00. Mentionez in actul aditional si modificarea timpului de lucru si eventual plata sau zile libere acordate pentru orele suplimentare in urmatoarele 30 zile?Aplic legislatia noastra cu nu mai mult de 8ore pe saptamana si necesitatea celor 2 zile consecutive repaus?
va multumesc.