avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate hyperion1is

Activitate hyperion1is

Răspuns la discuția Doresc sa fac webdesign.
Multumesc de raspuns.

Ar fi trebuit sa precizez ca nu am facultatea facuta doar liceul si nu in domeniul IT.
Am cautat pe internet ce inseamna Intreprindere Individuala si pe un site era mentionat ca pentru codul CAEN, de care presupun ca am nevoie, e necesara dovada pregatirii profesionale iar pe alte site-uri nu era mentionat acest aspect.
Buna ziua,

Doresc sa fac Webdesign si sa castig bani din asta.

Nu ma astept sa castig sume mari, mai ales din start. Ce obligatii legale am?
1. Sa platesc taxe ?
2. Daca imi cer clientii mei factura sau chitanta ?
Cred ca a doua varianta. Vrem aceleasi drepturi daca e sa vindem apartamentul sa luam fiecare acceasi suma. Daca cineva suna la politie unul dintre noi care nu e proprietar poate fi dat afara din casa ?
E ca si cum am convenit sa avem drepturi egale dar vrem sa trecem asta si in acte.
Fara suparare, daca intelegeam termeni juridici nu intrebam un avocat. "Copoprietate" ? Probabil. Cred ca intrebarea mea e clara.
In apartamentul mamei.
Buna ziua,

Eu cu mama mea si bunica mea locuium intr-un apartament.
Ne intereseaza sa avem fiecare dintre noi acte pe acest apartament, in aceeasi masura.
Se poate ? Ne puteti indruma ce sa cerem de la notar? Presupun ca la notar se fac actele.
Multumesc frumos pentru raspunsurile voastre. Acum sunt mai lamurit. O sa incerc sa contactez un avocat. Sa vad cat costa. Nu zic asta pentru ca as fi zgarcit ci deoarce sunt in somaj (fara plata) si nu stau bine cu finantele. Dar problemele apar oricand.
PS. Daca sunt interlopi cunoscuti pot fi si avocati care sa incerce sa-i protejeze? In cazul asta nici nu stiu la ce avocat sa apelez. Cred ca am intrat intr-o problema mai mare decat ma pot descurca :)
Multumesc.
De asemenea m-au intrebat daca ma judec cu ei. Presupun ca pe latura civila, pe partea penala pt o astfel de infractiune se ocupa procurorii din cate stiu, nu? Daca se ajunge pana acolo. Nu am martori, e doar cuvantul meu impotriva cuvantului lor.
Nici nu stiu ce se intampla in continuare. Presupun ca o sa mai fiu chemat pt informatii suplimentare sau alte declaratii etc.
Eu cand am fost la sectia de politie era intr-o zi de duminica si ofiterul de serviciu m-a pus sa scriu o declaratie. A fost in genul " D-le comandant, Subsemnatul .. va relatez.. Va rog sa luati masurile legale ce se impun". Asta e o sesizare, plangere sau...? Ca nici nu ma pricep. E acelasi lucru?
Buna ziua,
Sper ca asta e categoria corecta.
Acum vreo 5 zile am fost sechestrat de 3 persoane atunci cand ii ajutam cu unele probleme pe care le aveau cu televizorul, la ei acasa.
Am fost a doua zi la politie sa depun plangere si am fost sunat astazi 02.05.2012 sa ma prezint la sectie. Cand am ajuns acolo am fost luat direct cu masina sa merg la locul faptei, fara sa ma intrebe daca imi mentin declaratia daca nu (de teama de repercusiuni ale infractorilor).
Problema e ca acum mi-e teama intr-un fel mai mult de politisti decat de infractori, mai ales dupa cum mi-au vorbit de parca eram eu infractorul. De ex, cand le-am spus ca mi-e teama sa nu imi faca aia ceva etc mi-au spus " Ei pot sa te f**a", scuzati limbajul, si nu glumeau. S-au cand am plecat mi-au spus ca o sa fiu sunat si ca ar fi bine sa vin, sub forma de amenintare. Ceva de genul "poate nu vii".
De asta pun problema aici, pentru ceilalti utilizatori, poate li s-au intamplat ceva similar, daca te poti baza pe politie in astfel de situatii, daca nu. Poate au fost dansii mai duri sa vada daca ma pierd, in caz ca primesc amenintari de la aia etc.
Din punct de vedere tehnic, vreau sa intreb daca pot sa-mi retrag plangerea, sau o sa fiu acuzat de ceva daca fac asta. Si in caz o sa fiu agressat de politie (prin absurd) daca pot face ceva sau mai bine stau linistit. Poate ar trebui sa ma duc cu avocat data viitoare?
Stiu ca e o situatie cam "stupida", si sunt un om in toata firea, zic eu, dar intr-un fel sunt socat ca nu am trecut prin situatii similare si sunt oarecum intr-o stare de soc..
Inteleg ca vreti sa vedeti punctul de vedere al victimei aici. Dar va rog sa-l vedeti si pe al meu. Dvs nu o cunoasteti pe persoana in cauza. Nu e atat de "victima" pe cat pare. Dupa cum am spus, am mari indoieli in privinta traumelor medicale pe care le pretinde. In al doilea rand, chiar daca pare ca vreau sa ma socotesc nevinovat, e de asemenea posibil sa se fi aruncat intentionat in fata masinii mele pt bani. Da, poate parea absurd ceea ce zic, dar cateodata asta cred. Ceilalti pietoni m-au observat si au oprit transversarea si ea nu. Poate era neatenta, dar am pus 16 m frana si la zgomotul care il face cauciul pe astfalt si am mai si claxonat, dansa nu reactiona sa-si apere viata?
Nu stiu ce sa mai zic. Mi-e unul mi se pare aberanta legea asta in care lasa pur si simplu ca victima sa-l stoarca de bani pe vinovat. Iti poate distruge viata, asa mai bine era o pedeapsa fixa pt mine, fie si de doi ani sau mai multi de inchisoare, cel putin stiam ca mai eram strans cu usa de cineva si nici nu mai stateam cu stres atata timp.
Toata lumea tinda sa aiba compasiune fata de victima dar presupun ca numai atunci cand ajungi in situatia vinovatului intelegi cat de penibil e ca cineva sa increce sa castige cat mai multi bani de la tine.
Oricum multumesc de sfaturi.