Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Doresc sa fac webdesign.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Doresc sa fac webdesign.

Buna ziua,

Doresc sa fac Webdesign si sa castig bani din asta.

Nu ma astept sa castig sume mari, mai ales din start. Ce obligatii legale am?
1. Sa platesc taxe ?
2. Daca imi cer clientii mei factura sau chitanta ?
george-neagu, moderator
Va înregistrați o Intreprindere Individuala la registrul comerțului și apoi depuneți declaratia unica la finanțe. Cu astea veți putea da factura pe acea firma la fiecare client pentru banii încasați în contul firmei.
Multumesc de raspuns.

Ar fi trebuit sa precizez ca nu am facultatea facuta doar liceul si nu in domeniul IT.
Am cautat pe internet ce inseamna Intreprindere Individuala si pe un site era mentionat ca pentru codul CAEN, de care presupun ca am nevoie, e necesara dovada pregatirii profesionale iar pe alte site-uri nu era mentionat acest aspect.