avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Eu cu mama mea si bunica mea locuium ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Eu cu mama mea si bunica mea locuium intr-un apartament. ...

Buna ziua,

Eu cu mama mea si bunica mea locuium intr-un apartament.
Ne intereseaza sa avem fiecare dintre noi acte pe acest apartament, in aceeasi masura.
Se poate ? Ne puteti indruma ce sa cerem de la notar? Presupun ca la notar se fac actele.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:34, 19 Aprilie 2023
In apartamentul cui locuiti?
In apartamentul mamei.
Daca e ap mamei, primiti o cota doar daca mama vrea sa va dea. Daca vrea sa va dea...va da gratis, inseamna ca va doneaza, daca va da pe bani, inseamna ca va vinde. Orice act privind casa, se face la notar.
Ce înseamnă să aveți fiecare act pe apartament?
Vreți sa fiti coproprietare toate 3, în indiviziune?
Fara suparare, daca intelegeam termeni juridici nu intrebam un avocat. "Copoprietate" ? Probabil. Cred ca intrebarea mea e clara.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, doresc o parere juridica, daca se poate, cu privire ... alinacosmina alinacosmina Buna ziua, Doresc o parere juridica, daca se poate, cu privire la o mostenire. Este vorba de o casa cu suprafata de 14 ari, mostenirea este de la bunici ... (vezi toată discuția)
Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. bunica ... annnamm annnamm Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. Bunica mea are apartament, propietare privata. Mama este mostenitor. Executorul a intrat peste bunica ... (vezi toată discuția)
Succesiune divort fara partaj teddy1905 teddy1905 Buna ziua , Poate ma puteti sfatui ce sa fac ...Parintii mei au divortat fara partaj acum 18 ani ,mama cumparand apartamentul in care stateam , tata ... (vezi toată discuția)