avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Eu cu mama mea si bunica mea locuium ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Eu cu mama mea si bunica mea locuium intr-un apartament. ...

Buna ziua,

Eu cu mama mea si bunica mea locuium intr-un apartament.
Ne intereseaza sa avem fiecare dintre noi acte pe acest apartament, in aceeasi masura.
Se poate ? Ne puteti indruma ce sa cerem de la notar? Presupun ca la notar se fac actele.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:34, 19 Aprilie 2023
Nu, nu e clara. Deloc.
"Ne intereseaza sa avem fiecare dintre noi acte pe acest apartament, in aceeasi masura."

În aceeași măsură care?
Vreți sa împărțiți fizic apartamentul și sa aveți fiecare câte o camera și fiecare dintre dvs sa fie proprietar exclusiv pe camera lui?

Sau vreți sa fiți în coproprietate pe întregul apartament și sa aveți fiecare o cota parte ideala si abstracta de 1/3?
Adică tot apartamentul sa aibă 3 proprietari?
Aceeași discuție o sa o purtați și la notar.
Cred ca a doua varianta. Vrem aceleasi drepturi daca e sa vindem apartamentul sa luam fiecare acceasi suma. Daca cineva suna la politie unul dintre noi care nu e proprietar poate fi dat afara din casa ?
E ca si cum am convenit sa avem drepturi egale dar vrem sa trecem asta si in acte.
Atunci, mama poate dona dvs si bunicii, în părți egale, cota indiviza de 2/3.
Astfel, veți avea fiecare câte 1/3 din apartament.
Țineți cont însă, că bunica are o vârstă și dacă decedează va trebui sa dezbateti succesiunea pentru cota sa de 1/3.
De asemenea, fiind 3 coproprietari, tot ce are legătură cu apartamentul va fi hotărât de toate 3. Nu știu cât de practica este aceasta idee.
Nu am înțeles la ce v-ati referit la faza cu poliția. Cine sa va dea afara din casa și de ce?
Cam aiurea decizia asta pt ca va costa. Daca vinde mama, va poate da din suma.
Nu va da nimeni afara, doar mama poate cere evacuarea dvs si doar in instanta.


hyperion1is a scris:

Cred ca a doua varianta. Vrem aceleasi drepturi daca e sa vindem apartamentul sa luam fiecare acceasi suma. Daca cineva suna la politie unul dintre noi care nu e proprietar poate fi dat afara din casa ?
E ca si cum am convenit sa avem drepturi egale dar vrem sa trecem asta si in acte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, doresc o parere juridica, daca se poate, cu privire ... alinacosmina alinacosmina Buna ziua, Doresc o parere juridica, daca se poate, cu privire la o mostenire. Este vorba de o casa cu suprafata de 14 ari, mostenirea este de la bunici ... (vezi toată discuția)
Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. bunica ... annnamm annnamm Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. Bunica mea are apartament, propietare privata. Mama este mostenitor. Executorul a intrat peste bunica ... (vezi toată discuția)
Succesiune divort fara partaj teddy1905 teddy1905 Buna ziua , Poate ma puteti sfatui ce sa fac ...Parintii mei au divortat fara partaj acum 18 ani ,mama cumparand apartamentul in care stateam , tata ... (vezi toată discuția)