avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate gemminy55

Activitate gemminy55

am un proces cu fosta sotie pentru atribuirea contr.inch a unui ap cu 2cam+anexe si unul1cam=anexe,ap comunica intre ele in urma decuparii unui perete si sa pus un geam in locul fostei usii de la intrare,desi eu am plecat din aprt impreuna cu fiul nostru caci nu se putea locui cu fosta sotie care si-a adus un concubin si faceau scandal,in urma primei instante la judecatorie ea a obtinut ambele apartamente!?am facut recurs la tribunal si am avut proces in noiembrie dar mi sa respins cererea!!!!???fara sa stiu de ce?am asteptat sa vad redactarea dar ciudat,pe data de12aprilie primesc o citatie de la tribunal sectia civila in care sunt citat ca apelant-pirit in proces cu fosta sotie,as dori daca se poate sa-mi spuneti daca as putea face ceva sa-mi recistig un apartament din cele doua[cel cu 2cam+anexe a fost doar pe numele meu din 1984 apoi dupa ce mam casatorit legal am trecuto pe fosta si in 1991am obtinut extinderea a celui cu1cam]desi am prezentat actele in care eu am locuit in cel cu2cam si am cerut in instanta doar 1apt[cel in care am locuit inaintea casatoriei]nu am primit nici unul!!!!!!!!!ea o singura persoana a castigat 2apt de stat!!!!se poate sa fi fost o eroare judiciara la prima instanta cind judecatoria a dat decizia de-a atribui2apt de stat unei singure persoane?desi are obligatia legala de a plati pensia de intretinere fiului nostru si el sta cu mine si acum iar ea nu si-a achitat obligatia baneasca din 2008!fata de copil,tot ea a casigat 2apt si noi nici unul!!!cum e posibil asa ceva/o parsoana cistiga 2apt si celalalt nimic!?oare de ce a revenit tribunalul acum dupa6luni sa ma cheme din nou la proces?va multumesc frumos de sprijin=D>
suntem 3frati beneficiari ai DL118DEPORTATI IN BARAGAN,iar parintii erau si ei,ei au decedat curind iar dupa ce am facut succesiunea am aflat ca trebuie sa platim impozit pe apartamentul parintilor,ma intreb de ce?daca suntem si noi beneficiari si ei au fost beneficiari de ce ar trebui platit impozitul?va multumesc si o zi superba va doresc
Discuție DREPT
SOTUL A DECEDAT IN 2008 SI AM RAMAS IN CASA CU FIUL NOSTRU DE8ANI,CASA ERA A PARINTILOR SAI APOI LAU TRECUT DOAR PE EL UNIC MOSTENITOR,ACTUALMENTE EU NU SUNT TRECUT IN NICI UN CONTRACT SI AS VREA SA STIU CE SAU CUM SA FAC SA FIU EU UNICA MOSTENITOARE A CASEI,MENTIONEZ CA NICI SOTUL DECEDAT NU MAI AVEA FRATI,EU SUNT SI LEGITIMA CASATORITA CU SOTUL DECEDAT
sunt titular al unui c.i.prop stat,am si fosta sotie si copilul nostru de21ani trecuti ca chiriasi,am divortat si fosta sotie a cerut atribuirea locuintei compusa din 2apartamente ,unul 2cam+dep celalalt1cam+dep,mentionez ca eu am stat in primul cu parintii si am fost titular inainte de ama casatori,dupa1992am primit si ap cu o camera unde am scos usa si am pus un geam iar din perete am facut o trecere sa comunice ap intre ele,la proces sotia a cerut sa fie atribuit ei spatiul total!!!!!!!!!!!!????si culmea legea i la dat ei!!!???deci ea a primit 2apartamente de stat si eu cu copilul nimic!?desi eu nu mai stau cu ea acolo din motive personale si nici fiul nostru,mentionez ca desi are21ani legea a obligato la plata pensiei insa din vara lui2008nui mai da bani dar nici pe noi nu ne mai lasa in casa,a montat usa de fier si sta cu concubinul ei,am anuntat si politia dar,au spus ca nu se baga in familie sa o dau in judecata sa cer locuinta ,si a cerut ea si a primit pe ambele!legea ia dat ei 2apartamente!am facut recurs si mi sa respins inca nu stiu din ce motiv!e posibil ca eu care am locuit inainte acolo cu parintii si am ramas titular pina la casatoria cu ea in acel apartament sa nu am dreptul da a beneficia de nici unul ?plus ca eu stau cu fiul nostru care inca e la studii pe la rude,va multumesc frumos!
se constituie vechime in munca perioada de detentie?si ce daca am nevoie de acte doveditoare de unde sa le aduc?
AM TERMINAT DOUA PROCESE CU FOSTA SOTIE SI A RAMAS SA-MI PLATEASCA CHELTUIELI DE JUDECATA PENTRU AMBELE PROCESE,AM INAINTATO CERERE CATRE JUDECATORIE PENTRU A-MI RECUPERA BANII DATORATI DE FOSTA SOTIE,LA CE SA MA ASTEPT ?MULTUMESC