avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate mfstv

Activitate mfstv

Am de facut o lucrare de licenta si m-am lovit de o problema.
Tema este Dreptul Civil. Premiza raspunderii civile.
Trebuie sa aiva patru capitole cu subcapitole
Profesorul coordonator este foarte cusuros si inainte de a face lucrarea vrea un cuprins in acest sens.
Ma poate ajuta cineva in acest sens.
Va rog mult, deoarece eu i-am dus doua cuprinsuri si nu au fost bune.
Ma gandesc ca de la cineva care are si experienta in munca Dreptului Civil iese cu siguranta ceva mai bun decat la mine.
VA multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția ACT DE VANZARE CUMPARARE
Mama, dupa decesul tatalui lor.
O prietena a mamei mele se afla intr-o situatie dificila de a lua o decizie si va spun si de ce.
A fost casatorita pana in martie cand i-a murit sotul.
Dupa moartea sotului familia se compune din mama, trei copii ce au aparut in urma casatoriei cu sotul decedat si un copil care a fost infiat de cand traia sotul.
Intru-cat doi dintre copii sunt situati in strainatate si nu vor sa mai vina in tara iar copilul adoptat fiind minor a decis sa-i faca acte de vanzare cumparare celui de-al trei-lea copil care este major si a ramas in tara.
In ce modalitate se poate incheia acest act si care sunt conditiile legale in care poate fi pus in aplicare.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
buna tuturor!
In luna decembrie 2008 am cumparat o camera video de la Altex - Targoviste. La o luna in ianuarie 2009 mi s-a stricat. Am dus-o la reprezentanta desemnata pentru reparatie. Dupa doua saptamani mi-au reparat-o dar inutil deoarece s-a stricat iar in luna mai 2009. Am dus-o la reparat din nou. M-au chemat dupa o saptamana sa o ridic. La o zi dupa ridicarea ei de la service am realizat ca defectiunile inca existau. M-am dus la Altex - Targoviste de unde am cumparat-o iar angajatii de acolo au refuzat sa comunice cu mine motivand ca pentru dansii camera nu arata defecte majore.
ulterior am facut o sesizare la Directia de Protectie a Consumatorului iar pana in prezent nu am primit nici un raspuns.
Cine cunoaste legile in acest sens si ma poate ajuta i-as fi recunoscator.
Va multumesc tuturor de pe forum.
Răspuns la discuția act de cedare mostenire
Am inteles tot ce mi-aţi pe forum şi acum vin cu o alta intrebare.
Mama işi doreste totuşi să aivă această declaraţie din partea sorei mele.
Este dorinţa dânsei.
Intrebarea este:
Un notar acceptă intocmirea unui astfel de document şi dacă da cam cât ar costa, estimativ.
Pe mine m+ar putea ajuta aceasta declaratie ulterior cand mama mea va decide să facă actul de vânzare cumpărare?
Răspuns la discuția act de cedare mostenire
Multumesc mult pentru sfat!
Răspuns la discuția act de cedare mostenire
Va multumesc mult pentru pareri si sfaturi !

Singura solutie pentru siguranta mea este actul de vanzare - cumparare sa inteleg !
Răspuns la discuția act de cedare mostenire
O alta modalitate in afara de actul de vanzare - cumparare sau donatie nu exista nu exista?
Sora mea ar dori sa declare ea pe propria-i raspundere ca nu doreste nimic de la mama mea si ca este de acord sa primesc eu totul.
Răspuns la discuția act de cedare mostenire
Sora mea vrea sa dea o declaratie de buna voie la notar prin care vrea sa renunte total la toate drepturile ei in urma decesului mamei noastre
Buna, tuturor de pe forum,

Am si eu o intrebare pentru cine este in masura sa ma ajute.
Mama mea a decis sa imi lase mie proprietatea ei.
Eu mai am o sora care este de acord cu acest lucru.
Se poate face un act prin care sa reiasa ca sora mea cedeaza de buna voie la dreptul de mostenire inca de cand este mama in viata ?
Va multumesc mult!