avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate exxelar

Activitate exxelar

Buna ziua,

In urma cu un 1 an am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu vatamarea corporala a victimei (55 zile de ingrijiri medicale), in urma expertizelor efectuate s-a constatat culpa comuna (el a tranversat prin loc nepermis, eu depasisem viteza legala).
Intr-un final am ajuns la o intelegere cu victima acesta retragandu-si plangerea, am primit comunicarea de la Parchet privind scoaterea de sub urmarirea penala. Comisarul care a instrumentat cazul mi-a spus ca trebuie sa-mi suspende permisul pentru 90 de zile, in urma expertizelor viteza cu care ma deplasam a fost calculata la aprox 85 km/h in localitate dar accidentul s-a petrecut intr-o zona aflata sub actiunea semnului de circulatie "Atentie, copii!" care obliga reducerea vitezei pana la 30 km/h.
Intrebarea este: pot redobandi permisul dupa 30 de zile prin sustinerea examenului de redobandire avand in vedere ca nerespectarea vitezei s-a soldat cu accident cu vatamarea corporala a victimei?
Buna ziua,

In urma cu aproximativ 9 luni am fost implicat intr-un accident rutier, am lovit un pieton care trecea neregulamentar strada.
Intre timp victima a iesit din spital, a primit 55 zile de ingrijiri medicale, nu ne-am inteles a cerut o suma mare de bani de care nu dispuneam si nici nu dispun, s-au efectuat expertizele auto (expertul politiei si expert observator angajat de mine), problema este ca expertizele se bat cap in cap, expertul politiei neluand in calcul declaratia depusa de mine nici la expertiza initiala, nici la obiectiunile depuse de mine si formulate avocat.
As avea 2 intrebari:

1. Se poate "invalida" (pe baza de probe) expertiza expertului ales de politie? Ideea este ca din cat ne-a zis comisarul care instrumenteaza cazul urmatoarea expertiza trebuie facuta la un institut din Bucuresti (INEI sau ceva de genul) si trebuie sa suport costul, care poate fi destul de piperat si nu pot spune ca dispun de acesti bani. Mai concret, exista posibilitatea de a cere o contraexpertiza fara sa o platesc? Imi puteti spune la cat se ridica o expertiza la INEI (sau cum se numeste institutul) ?

2. Victima a fost transportata la un spital din localitate unde NU i-s-au prelevat probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei (victima iesise din bar, personalul de pe ambulanta a afirmat ca mirosea puternic a alcool, dar nu vor sa depuna marturie in acest sens). La aproximativ 4 ore de la accident victima a ajuns la un spital din Bucuresti din cauza complicatiilor, intrebarea mea este: Pot formula o adresa (eu, avocatul, politia/parchetul la cererea noastra) catre spitalul respectiv pentru a cere fisele de intrenare, tratament, etc ale victimei, unele medicamente se administreaza exclusiv victimelor in stare de ebrietate si astfel pot dovedi ca se afla in stare de ebrietate la momentul producerii accidentului? A doua intrebare ar fi, cat de mult ma ajuta daca dovedesc ca victima era in stare de ebrietate?

Cunosc consecintele unui proces, culpa comuna, 1 an fara permis si maxim 1 an cu suspendare (cam atat am inteles ca da instanta), problema mea este ca de 9 luni se duce un razboi al nervilor pe care incet-incet simt ca-l pierd, nu ma pot concetra la munca, imi afecteaza viata de familie, viata sociala si vreau sa termin cu toata tarasenia.
Va multumesc pentru raspunsuri si-mi cer scuze daca am scris prea mult, simteam nevoia sa ma descarc.
Buna ziua,

Sunt asociat intr-o firma care presteaza servicii informatice, realizeaza software, etc , incepand cu 2010 am dori sa declaram statut de microintreprindere.
Firma indeplineste toate conditiile(sub 100.000 euro, 2 angajati,etc), dar una din ele este sub semnul intrebarii, in decursul anului 2009 am avut un contract incheiat cu o firma din UE pentru prestari servicii informatice, contractul a venit in engleza de la ei si are titlul "Consultancy Agreement", veniturile din acest contract au reprezentat peste 50% din veniturile anului 2009.
In conditiile in care, pe facturile emise catre firma din UE si inregistrate in contabilitate este trecut "Prestari servicii informatice - conform contract X" firma este eligibila pentru statutul de microintreprindere?

Va multumesc & Un an nou fericit!
Răspuns la discuția RCA Allianz - termen depasit
Accidentul a fost usor, avariile masinii fiind aripa fata + bara fata, cealalta masina avea doar cateva zgarieturi pe bara si numarul de inmatriculare sters.
Masina o pot folosi si o folosesc zilnic.
Nu am fost convocat la expertiza, mi-au comunicat telefonic ca trebuie expertiza si atat, le-am cerut lucrul acesta in scris si mi-au replicat ca nu sunt obligati sa-mi dea scris faptul ca trebuie expertiza si o sa primesc in scris cand se va face expertiza, lucru ce nu s-a intamplat.
In 02.08.2009 am fost implicat intr-un accident rutier, s-a rezolvat pe cale amiabila la sediul Allianz (unde vinovatul are RCA).
Am fost notificat telefonic de inspectorul de daune Allianz ca este nevoie de o expertiza si aici s-a incheiat totul.
Au trecut mai mult de cele 90 de zile conform carora asiguratorul era obligat sa solutioneze dosarul RCA (ordinul 20/2008 al CSA, art. 36 - tot pe forum am gasit informatiile, multumiri lui "cioan").
Am sunat la Allianz sediul central si mi-au comunicat ca dosarul este in "acelasi stadiu", adica o sa se faca o expertiza candva .
Astazi am depus o reclamatie la CSA.
Singurul lucru care-l vreau este masina reparata.

Ce fac in continuare?
Pot sa refuz eventualele expertize tehnice pe motiv ca au trecut cele 90 de zile?
Catre cine trebuie sa plateasca Allianz cele 0,1% penalizari / zi pentru depasirea celor 90 de zile(art. 37 acelasi ordin)?


Va multumesc


Răspuns la discuția Concediere angajat
Va multumesc, am incercat si voi mai incerca sa-l conving sa-si dea demisia sau sa inchei C.I.M. cu acordul partilor, tocmai a terminat facultatea, nu vreau sa-i desfac C.I.M. pe motive de disciplina doar pentru ca s-a hotarat sa nu mai vina la lucru.
Cele 5 zile de notificare a angajaltului se calculeaza dupa data postei de pe notificare?
Eu cum demostrez ca l-am notificat daca nu vine? Cu hartia de la posta?
Mentionez ca este vorba de o firma foarte mica, 2 actionari + 1 angajat (cel care s-a hotarat sa plece).
Buna ziua,

Astazi in urma unei altercatii cu un angajat pe fondul muncii prestate (problemele sunt mai de mult, nu are sens sa detaliez), acesta a parasit punctul de lucru al societatii cu intentia clara de a nu mai veni la lucru.
Care sunt pasii legali care trebuiesc urmati pentru a-i desface contractul de munca?

Va multumesc.
Poate sa-mi spuna cineva cam cat dureaza un proces de acest fel (se pare ca victima nu vrea o rezolvare amiabila / doreste sa ma "stoarca" de bani) si care este sentinta cea mai defavorabila pe care o pot primi?
Doresc sa stiu la ce sa ma astept.

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspunsuri. Astazi am aflat ca persoana se afla in stare avansata de ebrietate, am inteles ca asta e in avantajul meu, imi puteti explica in ce fel afecteaza acesasta evolutia lucrurilor? Va multumesc.
Buna ziua,

Ieri noapte in jurul orelor 23:00 am accidentat de persoane un barbat de 30 de ani si fiica acestuia de 5 ani. Accidentul a a avut loc in localitate, viteza cu care circulam era in jur de 80 km/h.
Cele 2 victime au incercat sa treaca strada in fuga (barbatul purta fetita in brate) prin loc nepermis (la aprox 50m inainte de trecerea de pietoni), am incercat sa-i evit franand si tragand de volan stanga, masina s-a oprit pe contrasens aproape de marginea carosabililui).
Fetita este bine (are o vanataie de la cazatura).
Barbatul are traumatism cranian + cateva contuzii & zgarieturi.
Politia mi-a recomandat sa ma inteleg cu el, nu stiu daca va fi de acord si nici nu stiu cum se procedeaza, as avea nevoie de ceva sfaturi in aceasta privinta.
Inca nu am dat declaratia la politie penru ca eram in stare de soc in urma accidentului.

In urma accidentului am fost agresati (eu, sotia + inca 2 prieteni care ne insoteau) fizic si verbal de un grup de localnici, acest lucru nu a incetat nici dupa sosirea primului echipaj de politie(politia din comuna respectiva), a fost agresat de asemenea si echipajul de pe ambulanta precum si alte persoane care se aflau in trafic. Intrebarea mea este: pot sa mentionez agresiunile in declaratia pe care o voi da? Agresorii sustin ca au fost martorii accidentului si ca l-am acrosat de pe marginea drumului, lucru contrazis de toate probele.

Orice sfat este binevenit.

Va multumesc.