avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate ivanov cristina

Activitate ivanov cristina

Buna seara
Intrebarile sunt pentru un PFA
Legea privind plata CAS (contributia pentru asigurarea de sanatate) a fost data in anul 2009, acum ei imi trimit instiintari cu sume restante din anul 2005.Este legal ce fac ei si trebuie sa platesc retroactiv?
In cazul in care sunt angajat la o societate comerciala cu carte de munca si se plateste CAS se calculeaza la fel si pentru PFA
Răspuns la discuția Plata C A S retroactiv
Multumesc pentru raspunsul promt.
As dori sa stiu daca contributia se plateste retroactiv din 2005 si cum se calculeaza.
Va multumesc.
Buna ziua
As dori un raspuns la urmatoarea intrebare.Trebuie sa platesc CAS in cazul meu , in anul 2003 am infiintat PFA am platit la stat toate taxele dar la acea vreme nu se platea CAS din anul 2008 cred s-a votat legea care ne obliga sa platim CAS ,dar trebuie platit retroactiv din 2005,din 2005 m-am angajat la o societate comerciala cu carte de munca deci se plateste CAS?
Acum eu trebuie sa platesc CAS de 2 ori o data de la PFA si o data e platit
de societatea comerciala, si se plateste retroactiv?

Va multumesc
Răspuns la discuția pensie din strainatate
multumesc pt raspuns. ce acte trebuie sa prezinte din italia pt a i se adaugala la anii de aici si cum ar trebui sa procedeze ca sa iasa la pensie? mentionez ca acesta are 28 ani de munca in Romania si 5 ani de munca in Italia dar are varsta de 56 ani.
Răspuns la discuția pensie de boala
multumesc pt raspuns. In legatura cu beneficiarul pensiei respectiv mama mea aceasta nu s-a prezentat la revizuirea periodica si nici nu a anuntat casa de pensii. Ce ar trebui sa faca pt a-si reanoi dosarul?
buna ziua. tatal meu a lucrat timp de 28 ani in romania dupa care a plecat in italia unde a lucrat cu contract de munca platind toate taxele acolo, ulterior si-a deschis o firma in italia ca PFA acum a revenit in tara si as dori sa stiu daca i se pot trece pe cartea de munca anii cat a lucrat acolo si daca il ajuta la pensie. Multumesc
Răspuns la discuția pensie de boala
buna ziua, este vorba despre mama mea care a fost pensionata timp de 5 ani pe caz de boala cu gradul de invaliditate 2 si 1, dupa care a plecat cu tatal meu in italia fara sa-i anunte pe cei de la casa de pensii si fara sa-si mai refaca dosarul de pensionare. Au trecut 7 ani si ar dori sa-si refaca dosarul. Cum ar trebui sa procedeze si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze