Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de boala

Cineva care este propus de catre medicii care-l trateaza pentru pensionare de boala, datorita diagnosticelor,care are varsta de 39 ani si 8 ani vechime (stagiu de cotizare), se poate pensiona de boala?
As incerca si alte opinii!!! Cu tratamentul din ziua de astazi?
eu doresc informatii referitor la faptul daca varsta si stagiul de cotizare permit acest lucru

Potrivit legii pensiilor, varsta legala de pensionare este in prezent de 58 de ani si o luna pentru femei si 63 de ani si o luna pentru barbati. Legea prevede ca pana in 2014 varsta sa creasca la 62 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati.

daniela vorovenci a scris:

Potrivit legii pensiilor, varsta legala de pensionare este in prezent de 58 de ani si o luna pentru femei si 63 de ani si o luna pentru barbati. Legea prevede ca pana in 2014 varsta sa creasca la 62 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati.

eu am intrebat de pensia de boala, nu de pensia de varsta, insusi titlul topicului evidentiaza despre ce este vorba.
Deci repet intrebarea ;
Cineva cu varsta de 39 ani si 8 ani vechime in munca, persoana de sex feminin, indeplineste stagiul de cotizare pentru a beneficia de pensie de boala? Mentionez ca persoana are multiple afectiuni cronice care necesita tratament pe toata durata vietii., si a fost propusa pentru pensionare de boala.