Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de boala

Cineva care este propus de catre medicii care-l trateaza pentru pensionare de boala, datorita diagnosticelor,care are varsta de 39 ani si 8 ani vechime (stagiu de cotizare), se poate pensiona de boala?
multumesc pt raspuns. In legatura cu beneficiarul pensiei respectiv mama mea aceasta nu s-a prezentat la revizuirea periodica si nici nu a anuntat casa de pensii. Ce ar trebui sa faca pt a-si reanoi dosarul?
In primul rand, ar trebui sa se duca la Casa de Pensii si sa se intereseze de dosar.

Potrivit art. 63, alin. (3) din Legea nr. 19/2000, "suspendarea platii pensiei inceteaza cu luna urmatoare reluarii sau, dupa caz, inceperii programelor recuperatorii".

Prin urmare, pentru a beneficia din nou de pensie, indiferent de categorie, mama dvs. trebuie sa reia toata procedura prevazuta de Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea