avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate prodigy

Activitate prodigy

Firma mea are calitatea de Prestator intr-un contract de pres. servicii si as vrea sa stiu daca putem subcontracta anumite servicii din acest contract?! Avem nevoie si de acordul Beneficiarului?
... si cea mai importanta intrebare: unde este reglementata in legislatia noastra subcontractarea? .... dar prestarea de servicii?

Multumesc mult!
Legea Locuintei reglementeaza aspecte specifice incheierii locuintelor. Chiar in al 2-lea articol, se defineste termenul de locuinta ca fiind "constructie alcatuita din una sau mai multe camere de locuit, cu dependintele, dotarile si utilitatile necesare, care satisface cerintele de locuit ale unei persoane sau familii".
Inchirierea unui spatiu comercial nu intra sub incidenta Legii locuintei nr. 114/96.
Plata unor despagubiri a fost adusa in discutie dar Proprietarul refuza aceasta varianta.
Daca asa stau lucrurile chiriasul va fi falimentat foarte curand.
Sunt chiriasul unui spatiu comercial detinut in baza unui contract de inchiriere incheiat pe 10 ani. Dupa ce au trecut 2 ani am realizat ca businessul nu merge si doresc rezilierea contractului. Problema este ca in contract nu s-a prevazut posibilitatea denuntarii unilaterale. Acum Proprietarul mi-a transmis ca nu este dispus sa rezilieze de comun acord acest contract si imi solicita in continuare plata chiriei. Ce pot sa fac???
Buna dimineata!

Am o mica problema: contabilitatea firmei mele a platit din greseala de doua ori aceasi factura. Desigur, prestatorul care a incasat acesti bani refuza sa ne restituie banii. Pasul urmator ar fi o actiune in restituirea platii nedatorate(repetitiunea)?

Multumesc anticipar si o zi buna incontinuare!
Buna ziua!
Firma mea are un angajat care este obligat la plata pensiei de intretinere pentru fica sa pana la terminarea studiilor. Totodata exista o infiintare de poprire din veniturile lunare pe care eu anagajator ii retin din salar. Angajatul mi-a spus ca fica ei a implinit 19 ani si nu mai urmeaza nici o forma de invatamant. Eu ca firma ce pot sa fac? Ajunge o declaratie notariala de la fata in care declara ca nu mai urmeaza studii sau trebuie sa-i trag din salar pana imi aduce o hotarare judecatoreasca de sistare a pensiei de intretinere?
Răspuns la discuția Mostenire prin reprezentare
Profesionalismul dumneavoastra este o raritate.
Succes in continuare in cariera!!!
Răspuns la discuția Mostenire prin reprezentare
Din pacate tot sistemul nostru este plin de erori.
Profesionalismul lipseste cu desavarsire din societatea noastra.
:">
Răspuns la discuția Mostenire prin reprezentare
Multumesc themis, raspunsul este foarte complet.
Domnul avocat "apaidiu" cu ratingul de 10 primeste acum nota 4 !!!
Răspuns la discuția Mostenire prin reprezentare
1. Defuncta nu are frati, surori sau copii.
2. Parintii defunctei: mama si tata au decedat demult.
3. Tatal defunctei a avut trei frati care au decedat si ei demult, dar aveau copii (primul a avut 2, al doilea tot 2 si ultimul doar unul)
4. Cei care traiesc acum sunt copii celor trei frati (altfel spus verisorii primari ai defunctei).

Intrebare:
Acesti copii mostenesc prin reprezentare sau masa succesorala se imparte in 5 cote egale? Altfel spus mostenirea se imparte egal intre ei sau in cote de 1/6, 1/6, 1/6, 1/6, si 2/6 ???