Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata lucrului nedatorat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata lucrului nedatorat

Buna dimineata!

Am o mica problema: contabilitatea firmei mele a platit din greseala de doua ori aceasi factura. Desigur, prestatorul care a incasat acesti bani refuza sa ne restituie banii. Pasul urmator ar fi o actiune in restituirea platii nedatorate(repetitiunea)?

Multumesc anticipar si o zi buna incontinuare!
Faceti intai concilierea directa, conform art. 720/1 cod procedura civila.
Dupa care, dati curs actiunii pt restituirea sumei nedatorate.
Inocentia
faceti actiune in repetitiune ulterior concilierii directe conf art.720(1) Cod proc civ
~ Conținut șters la cerere ~
fiind vorba de un litigiu comercial, este obligatorie procedura concilierii prevazute de art 720^1 cod procedura civila. Daca astfel nu se rezolva problema....va adresati apoi instantei de judecata.