avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate ana cata

Activitate ana cata

Reducerea comerciala acordata ulterior facturarii,indiferent de perioada la care se refera reprezinta un venit, o cheltuiala sau majoreaza costul de achizitie ?
Discuție faliment
Unei persoane juridice de drept public ii este aplicabila Legea 85/2006?
Răspuns la discuția preferinta la cumparare
corina_serbanescu61 a scris:

conform noului cod civil , dreptul de preemtiune este reglementat in doua situatii:arendasul, in cayul terenurilor agricole si coproprietarii si vecinii in cazul terenurilor forestiere.
Acesta este dreptul legal de preemtiune, dar poate fi si conventional, atunci cand se stipuleaza de parti in contracte.


eu intreb despre pact de preferinta nu despre dreptul de preemtiune
ptr a se acorda preferinta la cumparare unei anumite persoane, trebuie intocmit un act de sine statator sau se poate insera ca si clauza intru-un contract de vanzare cumparare?
actiunea in evacuare este imprescriptibila?
Avem o dispozitie a primarului de restituire a unui teren.
In dispozitie este specificat ca ea constituie titlu executoriu dupa indeplinirea formalitatilor de publicitata imobiliara.Am obtinut si intabularea.
Putem sa mergem la executor judecatoresc ptr a se face punerea in posesie?
Răspuns la discuția actiune lg 10/2001
dar actiune in revendicare este posibila???????
daca s-a pierdut procesul intemeiat pe Legea 10/2001 , ce sanse mai sunt pentru recuperarea unei constructii?
se poate stabili o servitute de trecere doar intr-un proces separat sau si in momentul cand se face succesiunea?
Răspuns la discuția onorariu avocat
nu s-a pus problema de onorariu de succes.
contractul de asistenta am vazut ca este unul tipizat.
ma refeream la ceva fix?