Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune lg 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune lg 10/2001

daca s-a pierdut procesul intemeiat pe Legea 10/2001 , ce sanse mai sunt pentru recuperarea unei constructii?
Daca sentinta este definitiva si irevocabila (ati pierdut si recursul) si nu exista motive de revizuire...singura varianta ar fi CEDO, alta nu vad.
dar actiune in revendicare este posibila???????
Pai dvs. in instanta ce fel de actiune ati introdus? Daca ati contestat dispozitia/decizia de respingere a notificarii depuse in baza legii 10/2001, nu puteti veni cu actiune in revendicare, in baza dreptului comun, tocmai pe motivul ca trebuie urmata procedura prevazuta de legea speciala, in cauza putand fi invocata si exceptia de lucru judecat (parerea mea, sa vedem ce zic si colegii).