avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate gianis

Activitate gianis

Am încheiat un contract de închiriere cu plata in avans pe 12 luni. In anul 3 am achitat, iar ulterior am încetat contractul amiabil. Doar că am greșit că în acordul de încetare am trecut, deși nu mi s-au restituit plata achitata in avans, că nu vom mai avea alte pretenții prezente sau viitoare. Eu cerusem in prealabil restituirea sumei, dar pe acord am semnat. Ce pot face ?
Multumesc
Răspuns la discuția Avans nerestituit
Am încheiat un contract de închiriere cu plata in avans pe 12 luni. In anul 3 am achitat, iar ulterior am încetat contractul amiabil. Doar că am greșit că în acordul de încetare am trecut, deși nu mi s-au restituit plata achitata in avans, că nu vom mai avea alte pretenții prezente sau viitoare. Eu cerusem in prealabil restituirea sumei, dar pe acord am semnat. Ce pot face ?
Multumesc
Avans nerestituit
Răspuns la discuția anulare angajament de plata
multumesc
cum poate fi anulat?
Răspuns la discuția anulare angajament de plata
la ce va referiti, care conditii?
incerc sa detaliez: societatea considera plata nedatorata, din discutii s-a semnat angajament de plata prin care se restituie suma in transe.
se retine din salar (fara a fi titlu executoriu)
angajatul se poate razgandi?? si sa atace in instanta?
Angajamentul de plată reprezintă voinţa părţii (angajatului). Din acest considerent un astfel de angajament poate fi retras? Poate reveni asupra deciziei?

Asupra unui drept salarial trebuie sa se pronunte instanta.
Mi s-a facut o propunere si vreau sa inteleg daca se poate:
Am un credit ipotecar.
Eu vreau sa vand apartamentul ce face obiectul impotecii si sa achit creditul.
Cel care vrea sa cumpere nu are banii, nu se incadreaza la noile conditii de credit, dar s-ar incadra la conditiile cu care am accesat eu creditul.
Este posibil sa preia el creditul si casa, iar eu sa ies din contractul cu banca?
Ar fi necesar acordul bancii?
Cine poate sa ma lamureasca?
Pe noul Cod se mentine partajul judiciar pentru dezbaterea succesiunii?
Era cea mai putin costisitoare. Taxele notariale sunt mari.
Va supun atentiei o speta din care poate lamurim pe toti cei interesati de obligatiile de plata a CASS-lui pentru venituri din chirii.
CASS-ul aferent veniturilor din chirii se datoreaza indiferent de contributia din salar?
Daca DA este tot de 5.5% si cu deducerea de 25%.
Daca NU care sunt conditiile? venituri lunare din salar de cat?
Vreau sa intreb daca firma dumneavoatra, cu acest domeniu de activitate, poate incheia contract de manadat pentru recuperare datorii din contracte si facturi restante, neachitate.