avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate adrian.cc

Activitate adrian.cc

Un PFA sau I.I. impozitat la norma de venit, care a devenit platitor de TVA, poate deduce TVA, sau tot TVA-ul colectat trebuie platit catre stat? Am cautat in codul fiscal si nu am gasit nici o referire sau mai degraba o restrictie legata de norma de venit.

Multumesc anticipat,
Adrian
Inca ceva: Imi poate recomanda cineva un avocat bun (contestat pv rutier) in orasul Brasov ?
Am inteles. Multumesc frumos. Luni dimineata ma duc sa agajez avocat ....
Superrrr!!!
bine, o sa angajez un avocat din orasul respectiv (ca sa fie lucrurile si mai proaste treaba asta s-a intamplat intr-un oras de tranzit).
cu scuzele de rigoare ca insist: este sau nu obligata politia sa probeze in instanta cu probe video ca eu si nu alta masina am mers dupa coloana oficiala?
Buna seara,

In seara asta mi-a fost suspendat permisul ptr ca "m-am atasat la o coloana oficiala", adica am fost oprit in oras de un politist care statea sa dirijeze traficul care mi-a explicat de ce m-a oprit si .... mi-a aplicat contraventia (fara sa stea la discutii).

Ce e de facut? Daca contest procesul verbal, este obligata politia sa vina cu dovezi video ca eu (si nu altcineva) am fost cel care "s-a atasat coloanei oficiale" sau este de ajuns cuvantul lui? Are cineva vreo idee legat de ceea ce trebuie facut? Pe procesul verbal am scris ca nu recunosc fapta ....

Sunt pur si simplu stupefiat de ceea ce s-a intamplat ....
Multumesc frumos de ajutor.

Sincer, nu consideram ca stiu raspunsul, de aici si initiativa de a posta speta pe acest forum in cautarea unei opinii avizate.

PS: Nu am nici un fel de pregatire in domeniul juridic.
Multumesc pentru raspunsuri.

Suspendarea partiala a executiei contractului se face intradevar prin act aditional in care se specifica durata, modul in care se restrange activitatea, valoarea onorariului redus in conf. cu noul volum de serv prestate si evident data de la care opereaza.

Dorinta mea este de fapt de a prelungi durata initiala a contractului prin acest mecanism, cu titlu de clauza penala, in conformitate cu prevederile unui articol din contract care spune ca perioada de suspendare ( de comun acord convenita) prelungeste durata initiala a contractului ...
Buna seara,

Intr-un contract intre 2 SRL-uri se poate introduce notiunea de "suspendare partiala temporara a executiei contractului" definita ca o restrangere temporara a activitatii prestate, insotita evident de o reducere a onorariului lunar ?

Multumesc anticipat.
multumesc frumos
Buna ziua,

Am o intrebare: Se poate modifica obiectul unui contract comercial incheiat intre 2 SRL-uri printr-un act aditional?

Multumesc.