avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian Ionescu

Activitate Cristian Ionescu

De acord cu ce spuneti dvs.
De aceea m-am adresat Primariei pentru a nu avea probleme.

Imi pare rau ca nu pot pune aici raspunsul primit.

Printre alte imi este precizat ca:
conform HCGMB nr.334/11.12.2003 ..<<cetatenii au obligatia sa asigure ingrijirea si efectuarea reparatiilor de intretinere, consolidare si izolarea terminca a locuintelor aflate in proprietatea sau folosinta lor>>
Buna Ziua

Am facut o cerere scrisa la primaria sectorului 3 pentru a-mi aproba izolarea exterioara a apartamentului mentionand ca lucrarea se va face din fonduri proprii,
Am facut aceasta cerere pentru ca vreau sa fiu in regula si sa nu am probleme pe viitor.
Am obtinut acordul vecinilor si al asociatiei de bloc pe care le-am depus impreuna cu cererea scrisa.

Raspunsul primit este insa ambiguu, asa cum este orice raspuns primit de la o firma de stat. Se ascund in spatele legilor.
Va rog sa imi spuneti daca acest raspuns ma acopera dpdv legal.

Multumesc
Cristian Ionescu

P.S. nu reusesc sa atasez documentul scanat. Se poate pune aici?
Multumesc pentru raspunsuri.
Cei de la banca nu mi-au oprit originalul ..doar copie si au acceptat si OP-ul.

Am confirmarea scrisa ca totul este in regula.
am fost si de aceasta data nu au mai vrut originalul. In schimb vor chitanta....iar eu nu am asa ceva.
Am doar Ordin de Plata prin banca.

Ce pot face
Le pot da o copie legalizata?
Buna Ziua

Am un credit ipotecar la Volksbank pentru care am fost nevoit sa inchei o aigurare facultativa a caruit beneficiar este banca (cesionata in favoarea banci).
Creditul fiind mai vechi valoarea asigurata am marit-o pana la valoarea de piata si am adaugat mai multe facilitati (protectie la inundatie, asigurarea bunurilor etc).

Desi timp de 5 ani banca nu a intrebat nimic de aceasta polita acum imi cere, chiar ma someaza sa le fac dovada ca platesc aceasta asigurare si sa le furnizez chiar originalul.
Asigurarea exista, are observatia ca este cesionata in favoarea Volksbank, dar nu as dori sa le dau originalul.

Va rog sa imi spuneti daca sunt obligat sa le dau originalul sau le pot da o copie.
Eu vreau sa inchid creditul in cca 2 luni si nu as dori sa raman fara original.

Multumesc
Răspuns la discuția Decizie Curtea de Apel Bucuresti
Multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Situatia este frustranta pentru ca stim exact cum au procedat si ca pur si simplu au vrut sa scape de sotie.
Au venit si au spus de maine nu mai vi...fara motive...
Daca au vazut ca sotia nu vrea sa isi dea deminisa atunci au "desfintat postul".......

La prima instanta am cerut anularea deciziei si reincadrarea in munca dar s-a considerat ca fiind nefondata. Am depus recurs care a fost respins.

Va rog sa imi spuneti cum este mai bine sa procedez? Sa mai incerc si contestatie in anulare?
Exista o minima sansa? macar din experienta dumneavoastra.
Răspuns la discuția Decizie Curtea de Apel Bucuresti
Multumesc de raspuns.
Da, a fost asistata de un avocat dar dupa cum vedeti nu prea a reusit sa puna in lumina cea mai favorabila cazul desi din punctul nostru de vedere cazul era foarte clar.
Buna Ziua

As vrea sa va cer paretea in cazul unei decizii ca Curtii de Apel cu privire la un conflict de munca.

Sotia mea a fost concediata pe motiv de restructurare departament/activitate motivele fiind insa de alta natura. Dupa concediere departamentul nu a fost desfintat, mai mult fiind angajat altcineva.

Decizia a fost atacat la tribunal si dupa cca 6 luni hotarea a fost in favoarea angajatorului. Am depus aple/recurs (nu stiu exact procedura) la Curtea de Apel si astazi am aflat ca si aceasta decizie este in favoarea angajatorului.

Mai exista alta cale de atac? Decizia curtii de apel este definitiva?
Cum pot proceda?

Multumesc