avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate ogra

Activitate ogra

Imi pare rau. Trotuarul din jurul blocului intra in atributiunile proprietarilor respectiv a asociatiei. Atentie momentan aveti obligatia sa curatati trotuarul de zapada si gheata. Daca nu faceti politia comunitara va si amendeaza. Apoi asteptati mult si bine ca ADP - ul sa va rezolva problema trotuarului.
Ori femeia de serviciu daca platiti pentru aceasta treaba, ori locatarii daca au bun simti si tin la aspectul proprietatii lor.
Răspuns la discuția probleme cu vecinii
Face-ti o sesizare in scris la Politia comunitara.
Clarificati prima data cu presedintele problemele cu apometrele, sigiliile de unu singur nu sau rupt, ruperea de sigili este o infractiune. Dupa rezolvare depuneti plangere penala inpotriva administratorului daca nu semneza adeverinta.
Daca sa votat in adunarea generala acordarea de prime si este cuprins in buget se poate acorda linistit.. Asociatiile de proprietari functioneza ca si ori ce alta institutie, totul depinde de adunarea generala si de ce este trecut in buget pe anul 2014.
Nu este legal ca aceeasi persoana sa fie administrator si cenzor. Una este persoana de executie si cealalta de control. Cum vine ,eu execut, eu controlez.Nici intrebarea a doua nu este legala. Asociatia nu este o asociatie familiara ca problemele proprietarilor sa se rezolva in familie. Va intreb comitetul executiv ales de catre proprietari ce pazeste.Depuneti o reclamatie la primarie in acet sens.
Răspuns la discuția Accesul la proprietate
Ati contribuit cu bani la montarea noului interfon ???
Conductele din garaj sunt in proprietatea tuturor proprietarilor din acel imobil.Solicitati in scris asociatiei analizarea deficientei si trecerea urgenta la eliminarea scurgeri de apa. Daca scurgerea provine din instalatia proprie plateste proprietarul in cauza iar daca scurgerea provine din instalatia comuna plateste asociatia.Puteti solicita chiar si despagubire.
Procedeaza corect.Cineva trebuie sa plateasca cheltuielie comune. Infiintati o asociatie de proprietari in cazul in care nu va convine procedura adoptata de catre un locatar cu intentii bune.
Plangere penala pentru tulburare de posesie.