avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate cristins

Activitate cristins

Răspuns la discuția concediul de odihna...
eu mi-am luat acele 5 zile din concediu si o sa mi se scada din banii de concediu...eu vreau sa stiu care sunt pasii si cum trebuie sa imi calculez concediu....ptr k am la cele 2 firme unde este unul si acelas administrator......eu am calculat astfel....21 zile de co : la 12 luni ale anului....egal cu 1.75 innumltit cu 9 luni cat am lucrat....si imi da 15.75 zile de concediu care eu am dreptul...adica 16 zile - 5 zile invoite..cele 11 ramase...iar suma de pe cele 2 contracte da in total 875..:21 zile lucratoare..41.66 si inmultesc cu cele 11 ramase da..458.....acesta este restul meu de concediu...va rog frumos spuneti-mi daca mi-am calculat bine....
Buna ziua...am nevoie de un pic de ajutor...m-am angajat la o persoana fizica care avea 2 firme in acelas timp....asa k eu am 2 contracte...unul la o firma de 6 ore cu un salariu de 825..iar la cea de-a 2 ore 275..iar incepand luna 04...salariu a scazut la 600 de la 825..iar la cealalta a ramas la fel..ambele contracte sunt inregistrate pe 1.11.2008...iar decizia nu stiu cu ce data..cred ca la sfarsitul lunii iulie...eu m-am invoit pe acasta durata 5 zile lucratoare...care se scad din concediu meu.....rugamintea mea este sa ma ajuta-ti sa imi calculez concediu ca de o luna de zile nu am primit niciun ban pentru ca imi spun ca am de luat atat...ca nu sunt bani..apoi ca sa miscorat din suma...
Răspuns la discuția demisia?
ce ar trebui facut ca o persoana sa poata pleca de la locul de munca incepand cu ziua de...sau cum ar trebui sa sune demia lui pentru ziua respectiva...???
Discuție demisia?
buna ziua. daca cineva isi depune demisia in ziua de....este obligat sa mai stea cele 15 zile de preaviz? si daca nu se prezinta 3 zille lucratoare consecutiv la munca angajatorul are dreptul saii desfaca contractul de munca si sa ii treaca in cartea de munca cu litera I.
Discuție cate ore?
as vrea sa stiu si eu care este numarul de ore suplimentare pe care pot sa le fac intr-o luna la locul de munca? si cu cat sunt platita?
Răspuns la discuția acte masina...
dar daca cel care mi-a vandut-o are imputernicire de la proprietar cu anexe..voi avrea probleme la inmatriculare?
Răspuns la discuția acte masina...
POT SA O INMATRICULEZ PE NUMELE MEU...SI O SA PRIMESC ACTUL DE RADIERE DE LA PROPRIETAR
Discuție acte masina...
am cumparat o masina cu nr de calarasi..iar in talon apare numele proprietarului...iar actul de vanzare cumparare sa facut intre mine cumparator si o alta persoana...adica ruda a proprietarului...In actul de vanzare cumparare apare numele acelei persoane si nu a adevaratului proprietar cel din talonul masini. Radierea masini trebuie facuta de proprietar? Actul a fost incheiat la un AUTOVIT iar cei de acolo au spus ca nu este nicio problema La ce riscuri trebuie sa ma astept la cum am procedat pana acum?EXISTA riscul de frauda in aceasta situatie? IN cat timp pot primi actete de radiere pe masina ca sa o pot inscrie pe numele meu.? vVa rog frumos sa imi raspundeti foarte repede.VA MULTUMESC...