avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate Bucklucica

Activitate Bucklucica

Discuție Plati partiale
Buna ziua!Am o intrebare legata de urmatoarea situatie.In anul 2008 s-a achizitionat prin contract combustibil.Intelegerea din contract era ca la finele achizitionarii intregii cantitati contractate sa se faca o actualizare de pret, prin protocol.Noi am inregistrat toata valoarea facturtilor,insa acestea erau platite la valoarea de achizitie de la data licitatiei(mai mica), urmand ca dupa primirea intregii cantitati de combustibil sa se plateasca o diferenta stabilita de comun acord catre furnizor.Aceasta diferenta ar fi fost mai mica decat valoarea totala a facturilor, furnizorul ar fi trebuit sa-mi faca o factura in rosu pentru diferenta.Contractul nu a fost finalizat, cantitatea de motorina nefiind luata in totalitate, deci nu s-a actualizat nici pretul.Am fost dati in judecata pentru neplata si s-au cerut penalitati la intreaga valoare a facturilor.Trebuie sa mentionez ca noi ne-am inregistrat cu plata partiala la fiecare factura, am specificat asta si pe ordinele de plata, iar furnizorul si-a indestulat facturile din urma, astfel ca la data judecatii noi aveam neplatite total vreo 6 facturi, iar el doar 2, intrucat nu si-a scazut din fiecare factura valoarea platita, ci a mers prin scaderea valorii totale a facturii.Acum, intrebarea mea e urmatoarea:Daca in contractul incheiat scrie de protocol si ca se intocmeste la sfarsitul executarii contractului, unde sa caut in legislatie sa demonstrez ca trebuia sa aiba si furnizorul aceeasi inregistrare ca mine pe facturi, pentru ca in momentul asta el apare cu facturi platite total, iar eu am platit doar partial.Nu ar trebui sa fie aceeasi situatie si la el ca si la noi?Care sunt reglementarile legale prin care se stabilesc reguli privind plata partiala a facturilor si modul de inregistrare a acestora, atat la furnizor, cat si la beneficiar?
Buna ziua!Am si eu o intrebare.Cadrul legislativ din tara noastra permite infiintarea unei sucursale tehnice care sa functioneze pe principiile unei societati comerciale care sa fie in subordinea unei institutii publice?Daca nu, ceea ce gandesc si eu, imi puteti spune cauzele?
Multumesc!
Multumesc frumos pentru raspuns!Dar intrebarea mea era unde scrie acest lucru, in ce lege, ordonanta, ordin etc???
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca exista vreo reglementare legala unde sa se specifice ca penalitatile se aplica la valoarea cu TVA.Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Angajare unitate bugetara
Multumesc frumos pentru raspuns!
Numai bine!
Răspuns la discuția Angajare unitate bugetara
Nu e post de functionar public.
Buna ziua! Am o intrebare in ceea ce priveste posturile unice aflate intr-o unitate bugetara, respectiv postul de sef serviciu tehnic, care nu a fost ocupat de 5 ani si am dori sa-l scoatem la concurs.In ce masura este posibil acest lucru?Posturile unice pot fi tinute blocate?
Răspuns la discuția cadastru
Nu imi poate raspunde nimeni???Aseara am vorbit cu o judecatoare si mi-a spus ca daca nu face notarul care a incheiat actul de vanzare-cumparare o incheiere de autentificare rectificativa sa adauge mansarda, atunci va trebui sa ajungemin instanta..Poate totusi stie cineva de pe aici procedura...
Discuție cadastru
Buna ziua!Am inceput procedura de obtinere a autorizatiei pentru gard cu unuldin vecini si ne-am lovit de urmatoarea problema.Casa a fost cumparata in 1998, a fost facuta o mansarda in 2000, cadastrul existent in 1999 nefiind innoit in urma terminarii lucrarilor la mansarda.In anul 2001 parintii sotului, care erau proprietarii casei au divortat,iar sotul meu a cumparat partea tatalui.Insa,in contractul de vanzare-cumparare nu a fost trecuta mansarda.Din aceasta cauza nu i s-a dat certificat fiscal de la agentia fiscala pentru actele de cadastru.Cei de la fisc sustin ca trebuie refacut contractul de vanzare-cumparare din 2001,iar notarul care a facut acel contract spune ca nu are ce sa mai faca.Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, pentru ca in acest moment am stagnat cu toate actele, nestiind ce e de facut.Mentionez, deasemenea, ca nici in extrasul de carte funciara nu apare mansarda,desi au fost depuse actele atunci la ei.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Proprietar minor
Am inteles!Multumesc frumos!O zi buna!