avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate delo

Activitate delo

Răspuns la discuția titlu de proprietate
Daca nici parinti nici bunici nu au Titlul de Propietate asupra terenului sau nici un fel de acte pe el,atunci dumneavoastra sau cineva specializat trebuie cautat in arhiva (la Carte Funciara sau poate la primaria daca detine ceva informati despre acel teren) si vazut ce fel de acte vechi se gasesc pe acel teren,si daca cumva se vor gasi persoane care au fost rude indepartate cu dumneavoastra se poate face act de proprietate prin succesiune,daca nu doar prin instanta,in doua moduri se poate prin instanta ,prin expertiza extrajudiciara daca nu sunt litigi executata de un expert topograf sau de un expert judiciar care va fi ales de catre instanta daca exista litigi.
Certificatul de atestare si edificare a constructiei este actul de baza care sta la baza unei notari de constructie in cartea funciara,am inteles ca certificatul este din 2007 acela nu mai este valabil,trebuie unul din anul curent,totul se rezolva daca mergeti la un expert topo,ar fi recomandat la expertul care va facut " Planul pentru autorizare construire" el detine toate datele despre terenul dumneavoastra.In certificatul de atestare si edificare trebuie trecut cel care este in autorizatia de construire,mergeti la primarie cu actele doveditoare si ar trebui sa se rezolve,sau daca cautati un expert topo s-ar putea sa rezolve el problema dar nu este obligat.
In Carte Funciara sa fiti trecuta proprietari in cota de 1/1 asupra constructiei,de ce superficie daca puteti fi proprietara dumneavoastara asupra terenului de sub casa daca sunt de acord parinti .Pentru a trece pamantul pe dumneavoastra o sa va coste parcelarea si taxele la notar care sunt destul de ridicate,mai bine acum decat mai tarziu.Vorbiti cu un expert topo, oricum pentru ca sa treceti casa in Cartea Funciara trebuie sa se intocmeasca o documentatie cadastrala.
Indiferent ce cale alegeti ternul trebuie parcelat de un expert topo si apoi mers la notar pt ca el finalizeaza parcelarea,si tot atunci puteti face mostenirea pe terenul respectiv cu parinti dumneavoastra.
Buna ziua,pentru a trece casa pe dumneavoastra la primarie trebuie o declaratie la notar a propietarilor terenului ca sunt de acord sa se noteze constructie pe dumneavoastra,si ca sa poate fi intabulata,pentru a fi intabulata mergeti la un topograf autorizat sa va informeze mai detaliat despre actele necesare.
Cel mai bine ar trebui sa se parceleze terenul de sub casa,si calea de acces asupra constructiei ar fi mai bine,si sa fiti dumneavoastra proprietari,nu sunteti singura la parinti dar ar fii incorect ca sa va treziti ca terenul de sub casa se va imparti intre voi daca nu va intelegeti atunci o sa va coste mult.RECOMANDAT SA FITI PROPRIETARI IN COTA DE 1/1 PARTI ASUPRA CONSTRUCTIEI SI TERENULUI AFERNT CONSTRUCTIEI.
Buna ziua,am achizitionat 10 markere paintball (arme cu bile de vopsea),daca as dori sa le inchiriez fara sa imi deschid firma de jocuri sportive,doar sa inchei un
"contract de inchiriere echipamente" intre mine si persoana respectiva,se poate este legal?Nu sunt priceput in acte de genul asta,din ce am citit eu cu acest contract se poate inceheia si intre 2 persoane fizice.Va multumesc
Mai am o intrebare mi-au spus sa ma autorizez si eu ca persoana fizica, si pe O.U.G. nr.44/2008 ca la art.17 aliniatu 2"Cu toate acestea, o persoană poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terţe persoane care funcţionează atât în acelaşi domeniu, cât şi într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată". Sa fiu salariat al unei PFA in acelas domeniu.mi-au spus ca se poate cei de la registru comertului.Se poate asa ceva sa fiu PFA "salariat" la un alt PFA eu asta inteleg din art.17 alin.2.EU INTELEG CA O PFA POATE CUMULA CALITATEA DE SALARIAT AL UNEI TERTE PERSOANE CARE ESTE IN ACELAS DOMENIU AUTORIZAT(ADICA UNEI TERETE PERSOANE NU SPECIFICA PFA SAU PFI SAU SRL SAU PERS JURIDICA.) SAU LA CE SE REFERA ACEST ARTICOL.DAR EU MA POT AUTORIZA CA PERSOANA FIZICA SI APOI DUPA STAGIATURA SA FIU AUTORIZAT SI DE ANCPI PE ORD. 538/2001.
Dar autorizarea ca persona fizica pe ce lege s-a dat, pe ord.538/2001 sau pe 44/2008,ca persoana autorizata lucreaza in domeniul cadastrului autorizat de A.N.C.P.I.ord.538/2001 are certificatul de autorizare dat de ei, sau nu au legatura una cu alta,cei de la registru comertului ai spus ca pfa este pe 44/2008 nu inteleg nu se " bat cap in cap".
Am gata Facultate de geodezie si vreu sa ma angajez la o pfa in domeniu pentru stagiatura.Nu ma pricep in domeniul juridic,m-am interesat la Registru Comrtului prin ce lege s-a autorizat,ca din cate am aflat cei autorizati prin lege speciala pot angaja,Persoana fizica la care vreau sa ma angajez s-a autorizat in domeniu cadastrului pe ord. ministrului 538/2001 pe o lege speciala,dar cei de la Registru comertului au spus ca s-a autorizat pe legea 44/2008 si nu poate angaja.Nu inteleg certificatul de autorizare in domeniul cadastrului este dat pe legea538/2001si Certificatul de inregistrare de la registru comertului este dat pe legea 44/2008.EU VREU SA MA ANGAJEZ SI CEI DE LA INSPECTORATUL TERITORIAL DE MUNCA AU SPUS CA NU ESTE AUTORIZAT PE LEGEA 538/2001,DAR ATUNCI CUM POATE VIZA LUCRARI DE CADASTRU.