avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1314 soluții astăzi
Forum Activitate mariana chiru

Activitate mariana chiru

Buna seara,
Am fost in somaj, pe care l-am intrerupt cu contract pe perioada determinata. De curand am semnat conrtractul pe perioada nederminata; ma intereseaza ce trebuie sa fac pentru a primi 30 % din indemnizatia de somaj, deoarece mi-am gasit singura postul respectiv.
Va multumesc,
Mariana Chiru
Răspuns la discuția Nelamurire legata de somaj
Multumesc pentru raspuns!
Buna seara!
As avea si eu o nelamurire in legatura cu legea somajului. Am fost somera timp de 4 luni. Mi-am gasit loc de munca singura, dosarul de somaj fiind suspendat. La locul de munca mi s-a incheiat de doua ori contract pe o perioada determinata de 3 luni, iar a treia oara pe perioada determinata de 6 luni.
Este corecta aceasta decizie? Imi afecteaza dreptul la somaj?
Totodata, daca mi-am gasit loc de munca singura am dreptul sa primesc pentru perioada ramasa din somaj 30% din indemnizatie?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensionare
Multumesc frumos pentru raspuns.
Discuție Pensionare
Buna seara!
Am si eu o problema legata de pensionarea de drept. Sotului meu, de la serviciul resurse umane i s-a comunicat ca in luna mai 2011 va iesi de drept la pensie. I s-a propus ca in luna aprilie 2010 sa iasa in somaj urmand ca la sfarsitul perioadei de somaj sa iasa la pensie. Intrebarea mea este urmatoarea: daca intra in vigoare noua lege a pensiilor pana la sfarsitul perioadei de somaj, ramane acelasi termen de pensionare (mai 2011)? Ce putem face, in cazul in care iese in somaj, pentru a avea garantia ca se va respecta termenul mai 2011 pentru pensionare?
Multumim anticipat.
Răspuns la discuția somer - posibila angajare
BUNA SEARA

VA MULTUMESC PENTRU RECOMANDARILE PRIMITE. SUNT CONVINSA CA NU MI-AR FI FOST PREA USOR SA AFLU ASA CAVA.

TOATE CELE BUNE.
buna ziua
sunt somera de la 01.03.2009, dupa o vechime de aproximativ 23 ani.
este posibil ca incepand cu 01.07.2009 sa fiu angajata. Va intreb: daca sunt angajata cu CIM pe perioada determinata
dupa cat timp mai pot beneficia de somaj?
va multumesc!