avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate Poesia74

Activitate Poesia74

Buna ziua,

Vreau sa plec in Franta cu cei doi copii, sotul lucrand acolo.
Baiatul cel mare si-a pierdut buletinul.Am facut o procura pentru al scoate din tara el fiind din alta casatorie. Dar a pierdut buletinul.
Vreau sa intreb daca procura mai este valabila?A doua problema, daca ii fac un nou buletin dar apare adresa diferita decat buletinul meu, deoarece tatal meu e plecat din tara si nu putem sa ii facem buletin pe aceiasi adresa, sunt probleme la aeroport daca difera adresa din buletin?trebuie sa faca alta procura cu adresa cea noua?Daca are 15 ani pentru franta e nevoie si de pasaport?Fetita are 2 ani, as vrea sa stiu daca se fac si pasaporte simple nu biometrice.
Si ultima rugaminte va rog sa imi spuneti ce anume mai am nevoie referitor la acte pentru plecare.Gen asigurare medicala, acte traduse la copii etc. Mentionez ca vom locui acolo pe perioada nedeterminata.

Va multumesc anticipat!
Discuție Imprumut
Buna seara,

In cazul unui imprumut intre persoane fizice,avand doar o hartie de mana fara martori,in cat timp se prescrie datoria?
Discuție Intrebare
buna seara,

Va rog sa imi spuneti, e posibil ca un ofiter de politie de la investigarea fraudelor, chipurile cine poate sti, sa sune de pe un numar de mobil, si sa spuna ca am o plangere si ca trebuie sa ma prezint in x loc? Fara citatie fara nimic. DE unde stiu e cine e?Mentionez ca plangerea e facuta de cineva de la bucuresti catre cineva din constanta , pentru recuperarea unor bani imprumutati de o persoana fizica altei persoanei fizice cu o hartie de mana, fara martori si fara a fi legalizata la notar.

Multumesc!

Răspuns la discuția imprumut
Buna ziua,

Va rog imi spuneti acum ce urmeaza? Nu m-am prezentat la convocare, acum voi merge in tribunal?Am nevoie de un avocat sa ma reprezinte la Bucuresti in acest caz?Spuneti-mi care sunt onorariile si cum pot discuta cu un avocat?Mentionez ca locuiesc in Constanta.

Va multumesc!
Răspuns la discuția imprumut
buna ziua,
nu am trimis raspuns prin posta, nu ma pot prezenta.Ce urmeaza, ma vor da in judecata?

multumesc
Răspuns la discuția imprumut
Buna ziua,

Da dar eu nu ma pot prezenta, ce se poate intampla?Am un bebe mic si nu pot pleca asa la drum.

Va multumesc
Răspuns la discuția imprumut
buna ziua,

De fapt m-am uitat mai bine si nu este citatie, ci convocare la un cabinet a avocatului lor unde scrie sa ne prezentampentru a rezolva pe cale amiabila.Ce ar trebui sa facem ?Sa ne prezentam sau sa trimitem un avocat?Noi locuim in Constanta iar intrevederea e la Bucuresti.
Răspuns la discuția imprumut
Buna seara,

Revin la acest subiect cu intrebari.Am primit citatie pentru a ne prezenta la tribunal.Ce se poate intampla? Citatiile sunt si pentru mine si pentru sotul meu. Avand in vedere ca eu am un bebe mic nu ma pot prezenta in instanta, e suficient daca merge doar sotul?Nu am avut martori, e doar o foaie scrisa la calculator cu numele de chitanta, datele din buletin, suma imprumutata si dobanda practicata de banca.Ei ne-au dat acesti bani cu conditia ca in afara banilor sa platim si dobanda aferenta practicata de banca unde ei au banii.Nu e nimic legalizat si nu au fost martori. Ce acte sa aiba sotul meu la el?Mentionez ca sotul nu are serviciu in prezent, eu detin doar indemnizatia de crestere a copilului plus pensia fiului meu.Nu avem alte venituri.

Va multumesc!
Va rog sa ma lamuriti cu o problema legata de legea concurentei.Vreau sa deschid un salon de tatuaje si pircing intr-un centru comercial in constanta. In incinta aceluiasi centru comercial se mai afla un salon cu acelasi profil. Proprietara celuilalt salon mi-a invocat legea concurentei, si mia spus ca nu am voie sa deschid in aceeasi cladire. Cum se aplica legea concurentei in acest caz? Va multumesc mult
Discuție denunt politie
Buna ziua,

Nu, pentru asta a venit sigur, i-a aratat bunicului hartia de mana pe care am facut-o.Ok, face la tribunal dar daca eu nu am de unde sa platesc, am si banca neplatita, sunt in concediu pentru cresterea copilului si sotul nu are serviciu.Imi poate fixa o rata ceva, nu am de unde.Am pierdut tot, masina, mobila ce sa imi mai executeca nu mai am nimic.

Va multumesc

Va multumesc