avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate biti

Activitate biti

Buna ziua ,
Va rog sa-mi spuneti daca Legea salariului minim in Gemania se aplica in Romania de la 01 ianuarie 2015 , activitatea firmei fiind de transport international de marfuri si toate cursele se fac incarcare din Romania si descarcare in Germania .
Va multumesc !
Răspuns la discuția Profesie libera mediator
Nu sunt inregistrata ca PFA , se inregistreaza numai la finante ca profesie libera .
Buna ziua,
Am autorizatie de functionare - profesie libera mediator , m-am inregistrat la finante , va rog sa-mi spuneti pentru incasari am nevoie obligatoriu de casa de marcat sau pot sa incasez si pe baza de chitanta ?
Va multumesc !
Buna ziua ,
sunt casatorita din anul 2009 , in 2008 sotul a depus documentatia in vederea construirii unei case pe un teren care este proprietar , autorizarea a iesit in 2011 pe numele lui dupa care am construit impreuna casa , Intrebarea este , pentru darea in folosinta si intabularea casei se va face legal pe numele la amandoi sau eu trebuie sa merg sa cer acest lucru ?
Va multumesc !
biti a scris:

Buna ziua,
Avem un autoturism cu contract de leasing pe firma care de finalizeaza la data de 30 oct 2013 , polita de asigurare RCA actuala este valabila pana in data de 28 oct 2013 . Ni s-a emis o alta polita de asigurare RCA pe termen de 6 luni , proprietar firma de leasing , la 30 oct 2013 trebuie sa facem transferul de proprietate , atunci masina va fi inmatriculata pe firma . Am solicitat sa ni se emita o polita RCA pe 1 luna pana se face transferul de proprietate si au spus ca nu se poate , iar asigurarea RCA dorim sa o facem cu alta firma de asigurari . Va rugam sa ne spuneti daca suntem obligati sa acceptam polita de asigurare RCA emisa de ei .


Buna ziua,
Avem un autoturism cu contract de leasing pe firma care se incheie la data de 30 oct 2013 , polita de asigurare RCA actuala este valabila pana in data de 28 oct 2013 . Ni s-a emis o alta polita de asigurare RCA pe termen de 6 luni , la 30 oct 2013 trebuie sa facem transferul de proprietate , atunci masina va fi inmatriculata pe firma . Am solicitat sa ni se emita o polita RCA pe 1 luna pana se face transferul de proprietate si au spus ca nu se poate , iar asigurarea RCA dorim sa o facem cu alta firma de asigurari . Va rugam sa ne spuneti daca suntem obligati sa acceptam polita de asigurare RCA emisa de ei .
Buna ziua ,
Am un credit pentru care am pus ipoteca apartamentul , va rog sa-mi spuneti daca nu mai pot sa achit acest credit si valoarea apartamentului nu mai acopera valoarea creditului ramas , se poate pune executare silita pe celelalte bunuri pe care le detin ?
Va multumesc !
Buna ziua ,
parintii mei mi-au facut acte de propritate pe casa in care locuim impreuna prin contract de vanzare cumparare . Mama mi-a furat actul de vanzare cumparare si spune ca l-a rupt . Ce pot sa fac pentru a intra in posesia actului ?
Va multumesc !
Cum se calculeaza dobanda legala a sumei reprezentand taxa de poluare cu sentinta definitiva care trebuie sa mi-o restituie Administratia Financiara , in sentinta scrie ca dobanda se va calcula cu data de 27.06.2011 pana la restituirea banilor . Trebuie sa trec eu suma care reprezinta dobanda pe cerere sau calculeaza ei ?
Va multumesc !
Buna ziua ,
Am hotarare judecatoreasca definitiva pentru restituirea taxei auto pe care am platito in iulie 2009 . Pe data de 11 ianuarie 2012 am depuso la Administratia Finantelor pentru a mi se da bani inapoi . Credeti ca se poate sa nu-mi primesc banii conform hotararii judecatoresti datorita noii legi de taxa pe 2012 ?
Va multumesc !