Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare casa noua construita in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare casa noua construita in timpul casatoriei

Buna ziua ,
sunt casatorita din anul 2009 , in 2008 sotul a depus documentatia in vederea construirii unei case pe un teren care este proprietar , autorizarea a iesit in 2011 pe numele lui dupa care am construit impreuna casa , Intrebarea este , pentru darea in folosinta si intabularea casei se va face legal pe numele la amandoi sau eu trebuie sa merg sa cer acest lucru ?
Va multumesc !
Autorizarea construirii unei locuinte semnifica altceva decat actul de proprietate. Daca ati construit impreuna casa,in timpul casatoriei, atunci puteti sa va inscrieti si dvs in actul de proprietate al casei, terenul fiind exclusiv in proprietatea sotului, intrucat a fost dobandit de acesta anterior casatoriei cu dvs..