avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Livia Cosma

Activitate Livia Cosma

Sunt angajat ca sofer la o universitate .Suntem 2 soferi.Numeroasele obligatii de munca,drumuri in tara si strainatate, necesita nenumarate ore suplimentare.Fiind doar doi soferi, nu putem compensa orele suplimentare cu zile libere.Conform reglementarilor actuale, salariul ne-a fost diminuat cu 25% ,ore suplimentare nu se mai platesc , zile libere nu putem lua.....
As dori sa ma lamureasca cineva, ce modalitate exista in baza noului Cod al muncii pentru reglementarea platii orelor suplimentare.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile date.
Am primit mingea noaptea la ora 1.....:(( pe cand m-am trezit....o luase din loc....:DPropun ca noaptea si mingea sa doarma....:)) daca nu.......de pe urma acestui joc, ramai cu un gust amar de ,,nereusita,,....Doresc succes tuturor !=D>
Ms.pt.raspunsuri....am omis sa specific ca, angajatorul doreste sa faca cursul in timpul programului meu de munca ,fara forme legale,fara a atesta aceea perfectionare ,adica un fel de ,,calificare la locul de munca,, pt. a inlocui alte persoane in perioada de aglomeratie ....doreste sa faca din noi,,oameni buni la toate dar cu un singur salariu ,,.....
In anul 2002 am fost scolarizata timp de 3 luni de catre firma unde lucrez si in prezent(firma are specific de comert -firma straina- engross).Acum 4 ani colega, sefa biroului de control facturi a plecat in concediu pt.ingrijirea copilului(intre timp a mai dat nastere celui de-al doilea copil) si eu am fost coordonator birou,pe baza unui act aditional la CM.In oct. anul acesta, colega se reintoarce la munca.Intre timp, s-au mai facut si alte angajari,unele chiar fara a avea cursuri de specialitate.Datorita perioadei prin care trece toata tara, angajatorul ne-a comunicat ca trebuie sa urmam un curs de casier(specific ca sunt angajata pe post de functionar economic, lucrez pe calculator, la control facturi) deoarece in luna decembrie cand va fi aglomeratie .....sa putem lucra ca si casiere...Comunicarea s-a facut verbal fara a ni se spune daca vom fi mentinute pe post sau mutate la caserie.Nelamurirea mea este: oare nu trebuia sa se comunice in scris acest lucru? Colega(fosta sefa) dupa 4 ani de absenta mai face oare fata cerintelor actuale?Daca refuz sa urmez cursurile , ce mi se poate intampla?Mentionez ca si eu am nascut un copil dar m-am reintors la munca....
Răspuns la discuția intimitatea propietatii
Si eu am fost in aceeasi situatie ca si dv.Va compatimesc....Totusi exista o situatie de iesire...sa ii obligati ca in dreptul ferestrelor sa puna paravan din policarbonat pt. a impiedica vederea spre dv....Va urez viata linistita si succes/
In urma cu 4 ani m-am mutat la tara.Am obtinut autorizatie pt. renovre si mansardarea casei iar in iunie 2008 am facut receptia lucrarilor conform legislatiei in viagoare.In curtea proprietatii mele, vechii proprietari au avut niste cotete din lemn si un sopron fara pereti laterali , cu stalpi din bare metalice si acoperis de placi azbociment.Fiind vechi si inesteticemprezentand chiar pericol de ,,naruire(sopronul) ,, l-am demontat precum si cotetele de care nu aveam nevoie.Barele de metal le-am deplasat aprox.3 m mai in spate si am reconstruit un alt sopron ,fara pereti laterali si acoperisul(vechi) din placi de azbociment.In mod sicanator, vecinul m-a reclamat la Inspectoratul de stat in constructii.Acestia s-au deplasat la fata locului si mi-au spus verbal ca nu este o constructie pe ,,temelie,, si au plecat. Acum la o luna, ma trezesc cu o somatie de la Primaria comunei ca am incalcat prev. art.3 lit.a din Legea 50/91 republ.in sensul ca nu am autorizatie de demolare/reconstructie.Am fost invitata la primarie si mi s-a pus in vedere sa depun documentatia pt.autorizare(alti bani, alta distractie.....)Intreband daca cineva din comuna a mai facut asa ceva, viceprimarul mi-a raspuns ca el nu pazeste curtile oamenilor care isi fac sau desfac ,,cotete,,. Mentionez ca multi consateni fac astfel de lucrari, dar ghinionul meu este ca am gasit un ,,vecin,, care nu are alta treaba decat sa ma ,,sicaneze,,.De 4 ani ma sicaneaza cu tot felul de reclamatii care pana in prezent nu s-au adeverit.De data aceasta scz pt. jargon, ,,am picat in plasa,,.....Un lucru nu inteleg.....si cotetul de catei intra la anexe, sau in curte am un WC oribil de cca.40-50 de ani.....pe care as dori sa-l desfiintez.Ce ma sfatuiti sa fac???? Ce fel de constructii sunt incluse in anexele gospodaresti???? Multumesc anticipat pt. raspunsuri. Va doresc o zi buna in continuare si succese !!
Răspuns la discuția legalitate in constructii
Mentionez ca locuiesc in com.Sancraiu de Mures ,multa lume face astfel de constructii, ba mai mult,garaje,cotete etc.fara a solicita autorizatie in acest sens.....copertina se afla in curtea mea proprie, nu deranjeaza pe nimeni, doar pe vecinul sicanator.....
In urma cu 5 ani am schimbat doua apart. cu o casa .In 2007 am obtinut autorizatia de constructie(renovare si mansardare)apoi am prelungit-o inca un an. In acest an, in luna mai, am facut receptia executarii constructiilor.In luna iunie am desfacut un sorpon situat in curte si niste cotete de animale care nu imi mai erau necesare.In locul lor, am facut o copertina pe 4 stalpi metalici si acoperita cu placi de azbociment.Vecinul, care de cand ne-am mutat, ma tot ,,sicaneaza,, m-a reclamat ca am facut constructia fara autorizatie.Primaria m-a somat ca am desfiintat anexele gospodaresti si am facut copertina,fara autorizatie conf. Legii 50/91.....De asemenea , in spatele casei,prin proiect erau prevazute 3 ferestre mici la debara,camara si baie.Am facut doar un singur geam la debara.Primaria ma obliga sa fac obturarea geamului cu placa policarbonat de 60x70x10 !!!!!!!.Mentionez ca si initial casa a avut doua ferestre mici in spate....fara a mai deranja pe cineva.....Va rog sa-mi spuneti daca ,,somatia,, primariei este legala sau nu ????ce sa fac???