Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare conform noului Cod al muncii....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare conform noului Cod al muncii....

Sunt angajat ca sofer la o universitate .Suntem 2 soferi.Numeroasele obligatii de munca,drumuri in tara si strainatate, necesita nenumarate ore suplimentare.Fiind doar doi soferi, nu putem compensa orele suplimentare cu zile libere.Conform reglementarilor actuale, salariul ne-a fost diminuat cu 25% ,ore suplimentare nu se mai platesc , zile libere nu putem lua.....
As dori sa ma lamureasca cineva, ce modalitate exista in baza noului Cod al muncii pentru reglementarea platii orelor suplimentare.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile date.
Pentru sectorul bugetar, exista Legea nr.285/2010, care in art.9 alin.1 prevede:
In anul 2011, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.