avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate adina_beb

Activitate adina_beb

Buna ziua
daca ma poate ajuta cineva...
Am un apartament in contul 371 pe care as vrea sa-l vand la o valoarea mai mica decat cea de cumparare ( din cauza scaderii preturilor). Am raport de reevaluare pentru noul pret. Ce note contabile trebuie sa fac ? Apartamentul trebuie reevaluat sau diferenta de pret este deductibila pentru ca am raport de reevaluare?
Va multumesc!
Buna ziua

Am un PFA iar banii pentru concediul de maternitate i-am ridicat de la CASMB. Am vazut ca la dosarul pentru cresterea si ingrijirea copilului este o adeverinta unde trebuie trecuta de catre angajator data ultimei zile a concediului de maternitate. In cazul meu cine completeaza aceasta adeverinta? Concediul de maternitate se ia in calcul pentru indemnizatia de crestere si ingrijire copil? Daca da, de unde pot lua adeverinta cu veniturile respective?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediu crestere copil 2 ani PFA
Va multumesc pt lamuriri.
Pe langa PFA eu sunt si angajata cu ctr de munca la o companie. Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez cu concediul medical. Il pot lua din ambele parti? Unde duc originalul? Mai trebuie sa platesc sanatate si concedii medicale pentru 2010?
Multumesc!
Adina
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Sunt angajata la o companie cu ctr PFA din luna iulie 2009. Pana in iulie am fost angajata cu ctr munca pe per nedeterminata. Din 01 ian 2010 am intrat in concediu de risc maternal. Intrebarea este daca ce scriu in declaratia de venit estimativ pt anul 2010? Declar 0 sau tb sa suspend activitatea tinand cont ca dupa concediu de risc maternal voi intra in concediu sarcina si lauzie iar apoi in crestere copil.
As mai dori sa stiu calculul indemnizatiei de crestere copil din ce se calculeaza?( din venitul realizat pe 2009 si din concediul medical). Ma va afecta in vreun fel daca voi depune venitul estimativ pe anuil 2010 - 0?
In speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc!
Răspuns la discuția casare mijloc fix neamortizat
Va multumesc pt raspunsuri. In legatura cu ajustarea tva-ului.: formula de calcul este aceasta:
(TVA:5)X nr de ani ramasi de amortizat ?

Va multumesc inca o data!
Buna ziua
Am urmat situatie:
valoare intrare mijl fix = 14500 ron
dur amortizare = 2ani
val amortizata = 11479,23
val neamortizata = 3020,77
va rog sa-mi spuneti care sunt notele contabile care trebuie facute la casarea acestui mijloc fix.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Administrator societate
La notar am dat un specimen de semnatura. In fata avocatului am dat o declaratie ca nu detin cazier si indeplinesc conditiile legale pentru exercitarea calitatii de membru al consiliului de administratie dar nu de administrator. Pentru ca am dat aceasta declarate au putut face acte pt numirea mea ca administrator fara vreun acord scris al meu?
Buna ziua

Am urmat problema: pana in urma cu doua luni am fost membru al consiliului de administratie. Cand am fost facuta membru, am fost la notar si am dat specimen de semnatura + o declaratie in fata avocatului. In urma cu doua luni, presedintele consiliului de administratie a demisionat si eu am fost intrebata daca vreau sa fiu administrator. Intre timp au fost scoase noi acte constitutive in care eu apar ca administrator, acest lucru intamplandu-se fara ca eu sa dau vreo semnatura ca sunt de acord. Este ok ce s-a intamplat? E valabil actul constitutiv in forma actuala daca eu nu am dat niciun acord scris in vederea numirii mele?

Va multumesc!


Răspuns la discuția PFA platitor TVA
Cursul care se foloseste la calcul este cel de la data aderarii sau cel de la sfarsitul anului precedent?
Răspuns la discuția PFA platitor TVA
Multumesc pentru raspuns.
Imi puteti da si o baza legala?

Multumesc!