avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate ceraselad

Activitate ceraselad

Multumesc pt raspuns, dar as vrea sa stiu ce se intampla cu mine, sunt obligati sa ma bage in somaj sau care sunt procedurile?
Buna ziua

In luna februarie ar trebuii sa ma intorc la munca din concediu de crestere copil. Firma la care lucrez este in insolventa. Vreau sa stiu daca ma afecteaza cu ceva aceasta problema si daca firma este obligata sa ma primeasca inapoi macar 6 luni asa cum stiu eu ca este stipulat in lege.
Multumesc
Buna ziua
Sunt angajata la o societate cu suma minima (pt studii superioare) pe cartea de munca, dar mai am inca doua contracte de drepturi de autor la alte doua societati.
As vrea sa stiu cum se calculeaza sumele castigate din drepturile de autor atunci cand voi intra in condeciu de crestere copil si care sunt documentele pe care trebuie sa le pun la dosar.
Multumesc
Răspuns la discuția Contributii unitate neplatite
Buna ziua

Sunt angajata la o firma care nu si-a platiti de ceva vreme cotizatia la sanatate. Eu sunt insarcinata si urmeaza sa nasc (prin urmare sa ma spitalizez). Ce pot eu sa fac in aceasta situatie? Stiu ca atunci cand voi fi spitalizata mi se va cere o adeverinta de la serviciu cum ca sunt platite toate darule la stat. Sunt sigura ca firma imi va da acest act, doar ca el nu va fi valabil. Va rog sa-mi spuneti ce sa fac? Astept acel moment sau madresez undeva, cuiva..... Unde?
Multumesc
Răspuns la discuția drepturi de autor
Multumesc pt raspuns

As mai vrea sa va intreb ceva.
Pt ca indemnizatia pe care o voi primii in cei doi ani sa fie mai mare, am mai incheiat un contract de drepturi de autor pe firma unui cunoscut (bineinteles ca voi plati impozitul aferent). Contractul intra in vigoare cu data de 01.06.2009.
Banuiesc ca se va lua in calcul si acest venit cu toate ca voi naste in luna februarie 2010.
Va rog sa-mi spuneti daca este sau nu asa?
Sunt angajata la o firma care ma plateste cu salariul minim pe economie si mai am un contract de drepturi de autor la o alta firma din acelasi trust. Am inteles ca se iau in calcul si drepturile de autor la calculul indemnizatiei.
Ce acte doveditoare am nevoie sa demonstrez ca pe langa salariu mai castig niste bani din drepturi intelectuale?
Va multumesc anticipat.
Sunt insarcinata in luna a doua si urmeaza sa nasc in luna februarie 2010.
Exista niste probleme in firma unde lucrez si s-ar putea sa ne treaca o luna de zile in somaj tehnic.
Intru si eu in acest somaj tehnic , avand in vedere ca i-am anuntat de sarcina in timp util?
Ma gandesc ca ma v-a afecta la calculul venitului pe ultimele 12 luni atunci cand voi avea de primit indemnizatia de 85% pe periada concediului de maternitate.