Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rentoarcerea la srv. dupa concediul de crestere copil ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rentoarcerea la srv. dupa concediul de crestere copil pana la 2 ani

Buna ziua

In luna februarie ar trebuii sa ma intorc la munca din concediu de crestere copil. Firma la care lucrez este in insolventa. Vreau sa stiu daca ma afecteaza cu ceva aceasta problema si daca firma este obligata sa ma primeasca inapoi macar 6 luni asa cum stiu eu ca este stipulat in lege.
Multumesc
Daca este in insolventa, atunci c.i.m. va inceta .... prevederea cu interdictia concedierii pe o durata de 6 luni de la data revenirii din CCC nu se aplica in acest caz.
Multumesc pt raspuns, dar as vrea sa stiu ce se intampla cu mine, sunt obligati sa ma bage in somaj sau care sunt procedurile?
Insolventa angajatorului este un motiv neimputabil salariatului, fapt ce face ca acesta sa beneficieze de somaj ... in acest caz, in termen de 10 zile de la data incetarii c.i.m. va trebui sa depuneti actele la AJOFM pentru a beneficia de somaj de la data incetarii c.i.m.