avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate andra_b

Activitate andra_b

Răspuns la discuția Neachitare impozit
Pai nu vroiam sa-mi reclam ruda la fisc,vroiam doar sa inteleg cum sta treaba cu impozitarea.
Răspuns la discuția Neachitare impozit
Pai pana acum nu m-am uitat cu atentie,terenul vandut provenea dintr-o mostenire,suma pe care am platit-o a fost mai mica decat cea de pe acte,asa ne-am inteles,dar nu s-a platit impozit,de ce?Ca nu inteleg,de ce a fost scutita de la a plati impozit.
Acum 2 ani am cumparat de la o ruda un teren,s-a facut act de vanzare cumparare prin notar,din cate stiu trebuia platit un impozit de 16% de catre vanzator,insa recitind contractul am observat ca in dreptul casutei de impozit era barat,adica nu s-a achitat.Intrebarea e trebuia achitat acel impozit si vanzatorul s-a eschivat?Se poate reclama acest lucru la finante?
Multumesc!
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii-curte comuna
Galati.
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii-curte comuna
avocatPetre a scris:

da.. trebuie actionati in vederea demolarii.. asta presupune notificarea si punerea lor de drept in intraziere si daca nu se conformeaza vor fi dati in judecata pe obligatia de a face cu plata de daune interese catre dvs

Pai si eu ce fac?Cui ma adresez?
Vecinii mei de curte au demolat un fel de balcon construin in locul ei o baie care ocupa putin si din curtea comuna,balconul era din lemn si sticla iar constructia noua e din petreti falsi si lambriuri,din cate stiu era nevoie de autorizatie de demolare si de contructie,era nevoie si de acordul nostru?Mai ales ca au ocupat si din terenul comun,am chemat politia la inceperea constructiei dar nu s-au luat masuri.
As dori sa stiu ce e de facut?Cui sa ma adresez?Daca constructia e fara autorizatie si mai ocupa si din spatiul comun se poate darama?
Multumesc!
Răspuns la discuția retrocedare teren
M-ar interesa si pe mine ce se poate face ,dosarul a fost depus de mai bine de 10 ani fara sa primim vre-un raspuns....
Răspuns la discuția Inselaciune...
Pai a avut la primul proces avocat din oficiu pt ca nu a stiut de proces,deci nu s-a prezentat ,a aflat de proces dupa 4 ani cand a fost prins in spania si extradat,ceilalti complici au primit pedepse de 4 ani pt ca au fost acolo si s-au aparat,el a primit 11 ani desi prejudiciul a fost in comun si nu a fost el unicul semnator al acelor cecuri.El acum este in puscarie de 1 an ,si se pare ca avocata a reusit sa deschida proces,are prima infatisare pe 13 noiembrie.As dori totusi sa stiu daca are vreo speranta ca sentinta sa ii fie modificata,sa primesca si el ca si ceilalti.Multumesc.

Si as mai dori sa stiu cand intra in vigoare noul cod penal si daca sunt sanse sa fie judecat dupa acesta.
Răspuns la discuția Inselaciune...
Pai ideea e ca are o avocata care a deschis proces,insa nu stiu cata incredere am putea avea in dumneaei,mi-e sa nu ne ia banii degeaba ....
Răspuns la discuția Inselaciune...
ynocentta a scris:

1-Are implicare directa in completarea si emiterea cecurilor fara acoperire ?
2-Cum probati ca nu a fost citat pe intreaga perioda a instantei ?
3-Ce obligatii de serviciu indeplinea in societatea in numele careia au fost emise cecurile fara acoperire ?


A semnat si el din cecuri,prejudiciul total fiind de aproximativ 2 mld,era asociat in firma,pai probabil mama lui a primit citatii dar nu l-a anuntat nestiind unde sa-l gaseasca.Are avocat dar vroiam sa mai cer o parere,macar un sfat.
Va multumesc!