avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1112 soluții astăzi
Forum Activitate mi_kikol

Activitate mi_kikol

Discuție leasing auto
Buna ziua! La cedarea unui contract de leasing auto,contractantul are de platit alte impozite,taxe?(pentru faptul ca renunta,cedeaza contractul) Multumesc pentru lamurire.
Răspuns la discuția cas
Va multumesc mult pentru lamuriri !
Buna ziua! va rog sa imi raspundeti si la urmatoarea intrebare daca este posibil.in ce conditii se poate prelua un contract de leasing auto ,de la un cabinet de avocatura,pe persoana fizica?
Poate prelua acest contract si o persoana minora, dar care dovedeste ca are deschis un cont in banca cu suma necesara pentru achitarea ulterioara a contractului?Sau,parintele minorului poate prelua,respectiv achita leasingul dar autoturismul sa fie inmatriculat pe numele minorului?Multumesc!
Discuție cas
Buna ziua! va rog mult sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:dupa expirarea perioadei de somaj,pot sa achit cas-ul ,cota pt.pensii,pentru vechimea in munca?
Multumesc!
Buna ziua ! Multumesc mult pentru indrumari si lamuriri ! mi_kikol
Buna ziua ! MUltumesc mult pentru lamuriri !mi-kikol
Buna ziua ! Intabularea unei locuinte are un anumit termen de executare?Se poate face oricand?La cat timp dupa intrarea in posesie a documentului care atesta proprietatea?
Multumesc! mi_kikol
Buna ziua ! Multumesc tare mult pt.raspuns !As dori insa si un raspuns la cea de a doua problema.Pers.A a achizitionat un autoturism in leasing,insa pe numele unui cabinet de avocatura.A dat banii de avans,cab.de av.,cu care acesta a creditat cabinetul,iar acum achita ratele la banca ,insa tot pe numele cab.de av.Cum ar trebui sa procedeze ca sa preia contractul de leasing?Ce ar presupune asta si pentru cab.de av.dar si pt.pers. A?Ar fi mai dificil pt.cab.de av.?Adica ar trebui sa plateasca anumite impozite?
Cu multumiri,mi_kikol
Sa presupunem ca personajul X,casatorit cu persionajul Y,are un copil,C1.Personajul X divorteaza,se casatoreste cu personajul Z,si are un alt copil,C2.In perioada celei de a doua casatorii,personajul X, isi creeaza o firma impreuna cu alte doua pers.,isi cumpara un apartament,construieste o casa si are 1% din tr-o alta firma a sotiei,personajul Z,care detine 50%din acea firma -o alta pers.detinand 49%-.Intrebarea este cum va arata succesiunea sau partajul,dupa caz,pentru personajele respective?doresc sa adaug faptul ca,personajul Z,cea de-a doua sotie are o mostenire din partea familiei ei.In cazul partajului,respectiv succesiunii,aceasta mostenire va face parte din bunurile puse in discutie?Daca da,in ce mod? Ce procente revin fiecarui personaj?
O alta problema ar fi:personajul A,si-a cumparat un autoturism in lizing,insa nu pe numele sau,ci pe un cabinet de avocatura.A platit avansul,dandu-i detinatorului de cabinet,care a creditat cabinetul cu aceea suma,urmand sa plateasca ratele,dar tot in numele cabinetului.Cum va putea sa-si treaca autoturismul (sa preia lizingul)pe numele sau,pentru a fi prop.de drept asupra masinii?Ce presupune a
Sa presupunem ca personajul X,casatorit cu persionajul Y,are un copil,C1.Personajul X divorteaza,se casatoreste cu personajul Z,si are un alt copil,C2.In perioada celei de a doua casatorii,personajul X, isi creeaza o firma impreuna cu alte doua pers.,isi cumpara un apartament,construieste o casa si are 1% din tr-o alta firma a sotiei,personajul Z,care detine 50%din acea firma -o alta pers.detinand 49%-.Intrebarea este cum va arata succesiunea sau partajul,dupa caz,pentru personajele respective?
O alta problema ar fi:personajul A,si-a cumparat un autoturism in lizing,insa nu pe numele sau,ci pe un cabinet de avocatura.A platit avansul,dandu-i detinatorului de cabinet,care a creditat cabinetul cu aceea suma,urmand sa plateasca ratele,dar tot in numele cabinetului.Cum va putea sa-si treaca autoturismul (sa preia lizingul)pe numele sau,pentru a fi prop.de drept asupra masinii?Ce presupune asta pt cabinet?
Cu multumiri! mi_kikol