avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate waterwitched

Activitate waterwitched

Multumesc tuturor de raspunsuri!

Stiu ca in OUG 69 scrie ca in cazul accidentelor usoare intre 2 vehicule sau lovit caine (e clar ca doar in prima varianta se poate ajunge la intelegere amiabila) se poate merge direct la asigurator.
Din auzite stiu ca implementarea OUG-ului nu a fost intotdeauna in totalitate functinala.

Cu regrete, sunt multe situatii in care cainii "se arunca" in fata masinilor si am citit despre accidente grave produse din incercari de a-i evita.
Buna ziua.
In cazul unei avarii la masina produsa de lovirea unui caine trebuie sa ma prezint la Politie? (daca da, conteaza unitatea de politie?) Sau doar la Asigurator (CASCO) pentru intocmirea dosarului si reparatii? In cat timp?
Multumesc!
Urgent
Răspuns la discuția Carte de Munca
Multumesc.
Eu pot merge la ITM pentru a inregistra datele in baza Adeverintei de Vechime?
Răspuns la discuția Adeverinta de vechime - continut
Multumesc.
Răspuns la discuția Adeverinta de vechime - continut
Multumesc!
O singura precizare: intreb din perspectiva angajatului care nu a primit documentul la mai mult de o luna de la Inregistrarea Deciziei de incetare a CIM.
Buna ziua,

In cazul in care nu am predat angajatorului Cartea de Munca (am lucrat 1 an si 7 luni) ce trebuie sa-mi elibereze angajatorul pentru aface dovada vechimii?

Si ce trebuie sa fac pentru a completa/actualiza Cartea de Munca (existenta anterior angajarii)?

Multumesc!
Buna ziua,

Ce informatii trebuie sa contina o Adeverinta de vechime si la cat timp dupa incetarea CIM trebuie eliberata legal?

Multumesc!
Răspuns la discuția Fisa de Lichidare - continut
Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa enumerati informatiile obligatorii pe care trebuie sa le contina o Fisa de Lichidare pentru o persoana care nu a avut gestiune si data maxima legala la care trebuie eliberata.

Multumesc
Buna ziua,
Mi-am depus Demisia cu termenul legal de 15 zile calendaristice de Preaviz, Compania a renuntat in scris la dreptul la Preaviz, a.i. ziua depuneii demisiei a fost ultima zi lucratoare.
1) In cat timp trebuie sa mi se elibereze Decizia de incetare a Contractului de Munca?
2) In Demisie am solicitat sa mi se elibereze copii "conform cu originalul" dupa toate Actele Aditionale la Contract. Sunt obligati sa mi le elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
3) Tot in demisie am solicitat sa mi se elibereze fluturasii de salariu pe care nu i-am primit (din lunile anterioare). Sunt obligati sa mi-i elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!