Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de Munca

Buna ziua,

In cazul in care nu am predat angajatorului Cartea de Munca (am lucrat 1 an si 7 luni) ce trebuie sa-mi elibereze angajatorul pentru aface dovada vechimii?

Si ce trebuie sa fac pentru a completa/actualiza Cartea de Munca (existenta anterior angajarii)?

Multumesc!
angajatorul trebuie sa va dea o adeverinta de vechime, care trebuie sa contina perioada in care ati lucrat la el, functia indeplinita si salariul sau salariile daca ati avut mariri. adeverinta trebuie sa poate viza ITM

la urmatorul angajator veti merge cu aceasta adeverinta iar el, imediat dupa ce va face prima inregistrare cu "angajat pe perioada ..." va face si inscrisurile din adeverinta.
Multumesc.
Eu pot merge la ITM pentru a inregistra datele in baza Adeverintei de Vechime?
DA