Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie Incetare Contract de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie Incetare Contract de Munca

Buna ziua,
Mi-am depus Demisia cu termenul legal de 15 zile calendaristice de Preaviz, Compania a renuntat in scris la dreptul la Preaviz, a.i. ziua depuneii demisiei a fost ultima zi lucratoare.
1) In cat timp trebuie sa mi se elibereze Decizia de incetare a Contractului de Munca?
2) In Demisie am solicitat sa mi se elibereze copii "conform cu originalul" dupa toate Actele Aditionale la Contract. Sunt obligati sa mi le elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
3) Tot in demisie am solicitat sa mi se elibereze fluturasii de salariu pe care nu i-am primit (din lunile anterioare). Sunt obligati sa mi-i elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
1. Cf art 79, lit 7 din CM "Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv."
2. Decizia de incetare va avea data incetarii zilei urmatoare dupa ziua lucrata, art de incetare fiind 79, lit 7.
3. Nu stiu sa existe vreo obligatie a angajatorului sa va de-a copii dupa Acte ad, oricum acestea nu va folosesc, dar stiu ca este obligat sa va elibereze Carnetul de munca inchis, daca ati avut sau daca v-a facut sau Adeverinta de vechime (ce dovedeste vechimea in perioada lucrata la ei) mai ales daca o solicitati. Atat Carnetul de munca cat si Adeverinta de vechime cuprinde continutul actelor aditionale.
4. Nu va pot spune sigur (actul normativ?) care prevede oblgativitatea de a va da fluturasii de salariu..dar stiu ca trebuie sa va comunice nivelul salariului lunar....
Raspunsul este afirmativ la toate intrebarile, iar termenul de eliberare a documentelor este cat mai scurt posibil pentru a nu va cauza prejudicii..
~ Conținut șters la cerere ~
waterwitched a scris:

Buna ziua,
Mi-am depus Demisia cu termenul legal de 15 zile calendaristice de Preaviz, Compania a renuntat in scris la dreptul la Preaviz, a.i. ziua depuneii demisiei a fost ultima zi lucratoare.
1) In cat timp trebuie sa mi se elibereze Decizia de incetare a Contractului de Munca?
2) In Demisie am solicitat sa mi se elibereze copii "conform cu originalul" dupa toate Actele Aditionale la Contract. Sunt obligati sa mi le elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
3) Tot in demisie am solicitat sa mi se elibereze fluturasii de salariu pe care nu i-am primit (din lunile anterioare). Sunt obligati sa mi-i elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Acte aditionale ar fi trebuit sa va dea un exemplar original, stunci cand a aparut modificarea, dupa inregistrarea la ITM.
Un exemplar de pe actele aditionale la c.i.m. trebuia sa ajunga la dvs imediat dupa ce a fost depus la ITM.....:)