avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie Incetare Contract de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie Incetare Contract de Munca

Buna ziua,
Mi-am depus Demisia cu termenul legal de 15 zile calendaristice de Preaviz, Compania a renuntat in scris la dreptul la Preaviz, a.i. ziua depuneii demisiei a fost ultima zi lucratoare.
1) In cat timp trebuie sa mi se elibereze Decizia de incetare a Contractului de Munca?
2) In Demisie am solicitat sa mi se elibereze copii "conform cu originalul" dupa toate Actele Aditionale la Contract. Sunt obligati sa mi le elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
3) Tot in demisie am solicitat sa mi se elibereze fluturasii de salariu pe care nu i-am primit (din lunile anterioare). Sunt obligati sa mi-i elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:44, 16 Iulie 2009
1. Cf art 79, lit 7 din CM "Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv."
2. Decizia de incetare va avea data incetarii zilei urmatoare dupa ziua lucrata, art de incetare fiind 79, lit 7.
3. Nu stiu sa existe vreo obligatie a angajatorului sa va de-a copii dupa Acte ad, oricum acestea nu va folosesc, dar stiu ca este obligat sa va elibereze Carnetul de munca inchis, daca ati avut sau daca v-a facut sau Adeverinta de vechime (ce dovedeste vechimea in perioada lucrata la ei) mai ales daca o solicitati. Atat Carnetul de munca cat si Adeverinta de vechime cuprinde continutul actelor aditionale.
4. Nu va pot spune sigur (actul normativ?) care prevede oblgativitatea de a va da fluturasii de salariu..dar stiu ca trebuie sa va comunice nivelul salariului lunar....
Raspunsul este afirmativ la toate intrebarile, iar termenul de eliberare a documentelor este cat mai scurt posibil pentru a nu va cauza prejudicii..
~ Conținut șters la cerere ~
waterwitched a scris:

Buna ziua,
Mi-am depus Demisia cu termenul legal de 15 zile calendaristice de Preaviz, Compania a renuntat in scris la dreptul la Preaviz, a.i. ziua depuneii demisiei a fost ultima zi lucratoare.
1) In cat timp trebuie sa mi se elibereze Decizia de incetare a Contractului de Munca?
2) In Demisie am solicitat sa mi se elibereze copii "conform cu originalul" dupa toate Actele Aditionale la Contract. Sunt obligati sa mi le elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
3) Tot in demisie am solicitat sa mi se elibereze fluturasii de salariu pe care nu i-am primit (din lunile anterioare). Sunt obligati sa mi-i elibereze? daca da, in cat timp? (va rog precizati Legea/ Actul normativ care stipuleaza acest lucru).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Acte aditionale ar fi trebuit sa va dea un exemplar original, stunci cand a aparut modificarea, dupa inregistrarea la ITM.
Un exemplar de pe actele aditionale la c.i.m. trebuia sa ajunga la dvs imediat dupa ce a fost depus la ITM.....:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie crysstone crysstone buna ziua in data de 30.09.2011 mi-am scris demisia in care am stipulat ca ultima zi de munca v-a fi in data de 28.10.2011. in aceas zi mi s-a comunicat ca ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca brdcristea brdcristea Buna ziua. daca imi poate cineva sa-mi dea o mana de ajutor. Iata care este situatia. Am lucrat la o firma din Deva pana pe 18 ianuarie 2011, eu fiind din ... (vezi toată discuția)
demisie fara preaviz, care nu a fost acceptata kat1975 kat1975 Daca o persoana si-a dat demisia fara preaviz, pe motiv ca angajatorul nu si-a respectat indatoririle din contractul de munca (neefectuare concediu), mai poate ... (vezi toată discuția)