avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz, care nu a fost acceptata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz, care nu a fost acceptata

Daca o persoana si-a dat demisia fara preaviz, pe motiv ca angajatorul nu si-a respectat indatoririle din contractul de munca (neefectuare concediu), mai poate fi cercetat disciplinar? Pentru ca angajatorul nu a fost de acord cu demisia fara preaviz a amenintat ca ii va face angajatului cercetare disciplinara. Angajatul a plecat imediat dupa depunerea notificarii demisiei fara preaviz. In alta ordine de idei, nu i-au fost platite nici drepturile salariale pentru zilele lucrate de la ultimul salariu incasat pana la demisie . In plus, nu a primit de la angajator nici decizie de incetare a CIM, nota de lichidare, extras din revisal. Cum poate sa intre angajatul in posesia acestor documente. Care este termenul legal in care angajatorul trebuie sa i le dea? Multumesc pentru ajutor.
Ultima modificare: Vineri, 6 Octombrie 2023
kat1975, utilizator
Cel mai recent răspuns: kat1975 , utilizator 06:41, 14 Octombrie 2023
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Când angajatorul nu și-a respectat prevederile din contract, angajatul poate demisiona fără preaviz. Este prevazut în Codul Muncii. Chiar dacă angajatorul dispune o cercetare administrativa, dupa o sesizare la ITM se va liniști și va achita angajatului toate drepturile. Sesizați cu încredere ITM-ul și se rezolva.

Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Octombrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
Multumesc pentru raspuns. Presupunand ca dispune cercetare administrativa, desi nu sunt motive reale pt.care ar putea face asta, ci doar din razbunare, cand ar trebui sesizat ITM-ul? Cum afecteaza acest lucru angajarea la un loc de munca?

Anonimus@ a scris:

Când angajatorul nu și-a respectat prevederile din contract, angajatul poate demisiona fără preaviz. Este prevazut în Codul Muncii. Chiar dacă angajatorul dispune o cercetare administrativa, dupa o sesizare la ITM se va liniști și va achita angajatului toate drepturile. Sesizați cu încredere ITM-ul și se rezolva.



Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Octombrie 2023
kat1975, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Daca se trimite solicitare prin email, se poate solicita ca transmiterea acestor documente sa fie facuta prin posta cu confirmare de primire sau este obligat angajatul sa mearga personal sa le ridice? Fostul angajator nu a primit bine vestea demisiei si a amenintat ca il va da in judecata, ca ii face cercetare disciplinara, etc. Daca se poate va rog sa imi spuneti daca data incetarii contractului de munca este data inregistrarii demisiei si cand ar trebui sa ii dea angajatului drepturile salariale restante si sumele pentru concediul de odihna neefectuat.
Multumesc mult pentru ajutor.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Octombrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trimiteți demisia prin posta cu confirmare de primire, solicitați ca plata drepturile salariale restante și plata co neefectuat sa se facă fie în contul în care se incasa salariul fie prin mandat poștal. La fel și cu adeverința de vechime și alte documente pe care vi le va emite angajatorul, vi se pot comunica prin posta.

Ultima modificare: Duminică, 8 Octombrie 2023
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Reclamatie itm victoria87 victoria87 Buna ziua, Am lucrat pana la 1.09.2016 la o firma unde am plecat cu demisie in urma incheieri activitatii am primit actele de incetare a activitatii si am ... (vezi toată discuția)
Preaviz demisie si recuperare restante WinstonSmith WinstonSmith Buna ziua! Mi-am dat demisia pe 12 august si am mentionat ca preaviz 20 zile calendaristice. Am luat numar de inregistrare pe demisie, dar pana la ora ... (vezi toată discuția)
Timp de asteptare pentru actele intocmite incetari contactului de munca WRazvan WRazvan Buna ziua, vin si eu cu o problema la voi, in urma unor discuti de marire de salar promise de cateva luni si ne ajungand la cererile promise, la discutia ... (vezi toată discuția)