Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime - continut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime - continut

Buna ziua,

Ce informatii trebuie sa contina o Adeverinta de vechime si la cat timp dupa incetarea CIM trebuie eliberata legal?

Multumesc!
1. ITM are niste adeverinte tip pe care le foloseau ei, cand dadeau asemenea adeverinte. Sa va dea un exemplar si il personalizati si adaptati dvs.
2. Se elibereaza in ziua in care ii dati fostului salariat actele de lichidare: decizia de incetare a CIM, nota de lichidare, carnetul de munca.
Multumesc!
O singura precizare: intreb din perspectiva angajatului care nu a primit documentul la mai mult de o luna de la Inregistrarea Deciziei de incetare a CIM.
Informatii privind:
- datele de identificare ale salariatului - toate!
-norma de munca : intreaga sau partial;
- perioada: de la .....pana la......
- salariul de incadrare:
- sporurile de care a beneficiat;
- data incetarii cim si articolul, conform Codului Muncii.
Apoi, intr-un tabel care imita paginile unei carti de munca se trec modificarile intervenite:
- acte aditionale, care pot fi pentru: prelungire c.i.m., modificari salariul, modificari functie, etc.
Prezenta adeverinta se elibereaza in baza Ord.92 si D 76 pentru ...... vechime in munca.
Daca nu ati primit adeverinta mergeti la angajator sau ii puneti o cerere prin posta.
Multumesc.