avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate alexgh

Activitate alexgh

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si totusi, de ce sa prezentati CI-ul si sa dati declaratii unui paznic?
Din cate cunosc, contractul de munca se suspenda pe perioada concediului medical. Cum a fost posibil transferul in aceste conditii? Transferul nu se oficializeaza odata cu semnarea unui act aditional? Poate fi facut unilateral, de catre angajator, doar in baza notificarii?
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea speta:
Angajat al unei firmei de transport aerian X primeste notificare de la angajator ca incepand cu data de 15.06.2021 va fi transferat pe o alta firma Y, in baza unui contract de transferde intreprindere. Notificare in temeiul art 173 din Legea 53/2003 si art 5 din Legea 67/2006.
Angajatul intra in concediu medical in data de 14.06.2021 pana la 23.06.2021 inclusiv. In timp ce se afla in concediu medical se solutioneaza dosarul de pensionare cu data deciziei 14.06.2021.
Azi, 23.06.2021 angajatul incearca sa depuna decizia de pensionare la angajator X, dar este refuzat pe motiv ca in cuprinsul cererii, este mentionar in mod incorect angajatorul X.
Angajatorul X il informeaza ca in Revisal a a fost inregistrat cu 1 zi de medical pe firma X si restul de zile pe firma Y. Deasemenea, transfer s-ar fi facut in mod automat, in baza notificarii, fara a fi necesar ca angajatul sa semneze vreun act aditional sau un nou contract de munca. Contrar celor mentionate, firma X conditioneaza inregistrarea cererii de semnarea contractului cu firma Y.
Este legal refuzul angajatorului? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția compensare drepturi salariale?
Am gasit si eu HG nr.518/1995, doar ca persoana la care fac eu referire a fost trimisa in strainatate pt un contract de intretinere/reparatii ale unor echipamente apartinand unei firme straine, caz care nu cred ca se potriveste cu niciuna dintre situatiile specificate in art 1 din HG nr.518/1995.

Cum se calzuleaza penalitatile? Exista vreo diferenta intre procentul aplicat in acest caz si cel aplicat in cazul intarzierilor salariale?

Buna ziua,

Se da urmatoarea situatie: o persoana este angajata la o Companie Nationala si are de primit drepturi salariale restante de cateva luni. In acest sens a dat in judecata Compania pt recuperarea drepturilor restante dar cererea nu a fost judecata inca. Intre timp, acesta persoana este trimisa de catre Companie la un contract in afara tarii si primeste din casierie in avans diurna aferenta. La revenirea in tara Compania ii solicita angajatului sa faca decontul si sa restituie diferenta de bani.
Intrebarea este, poate fi obligat angajatul sa restituie acei bani, in conditiile in care compania are oricum datorii catre el? Poate angajatul sa retina sumele primite cu titlu de avans diurna in contul restantelor salariale?

Multumesc
Va multumesc pentru ajutor.
Va multumesc pentru raspuns.
Exista si vreo posibilitate de a intra in legalitate prin constatarea starii actuale a terenului fara a mai fi nevoie sa obtina o autorizare de demolare pt ceva ce nu exista?
Buna ziua

Va solicit sfatul in urmatoarea situatie:
Doresc sa achizitionez un teren liber pt constructia unei case prin programul Prima Casa. Am gasit acest teren doar ca in momentul in care am primit de la proprietar o copie a Certificatului de Urbanism in aceasta era mentionat ca pe teren exista si o casa. Din cate am inteles, desi acea constructie nu mai exista fizic, ea nu a fost radiata din cartea funciara (posibil ca demolarea sa se fi facut fara autorizatie).
Problema este urmatoarea: pt a ma incadra in conditiile programului Prima Casa nu imi este permis sa am in proprietate un imobil (chiar daca el nu exista in mod fizic) deci este nevoie ca proprietarul sa radieze respectiva constructie din cartea funciara. Aveti idee care este procedura in acest sens tinand cont ca imobilul nu mai exista in acest moment? Ma intereseaza orice varianta de rezolvare a problemei pt a-i putea prezenta proprietarului eventuale solutii. Mentionez ca imobilul nu se afla pe lista celor protejate (cladiri monument istoric).


Multumesc
Buna ziua

In luna mai am incheiat un contract de casco la Asiban. Suma asigurata trecuta in polita de asigurare este de 18428 eur la care se mai adauga echipament suplimentar in valoare de 850 eur. Totalul ar fi 19278 eur, suma pt care s-a aplicat o cota de prima de 7,89%. Prima de asigurare aferenta celor 6 luni de contract a fost de 912 eur.
In inspectia de risc au fost consemnate cateva avarii pe care le prezenta masina: lampa de frana centrala sparta; zgarietura pe aripa dreapta spate si zgarietura pe bara din spate.
Masina a fost furata si s-a deschis dosar de dauna. Azi am primit plata de la asigurator (cu intarziere) in suma de 18569 euro
Mentionez faptul ca masina nu a fost gasita pana in prezent si ca in polita este inclusa si o fransiza de 100eur/eveniment.
Asiban a motivat diferenta dintre suma platita si cea asigurata prin avariile pe care le avea masina la momentul in care a fost incheiata polita.
Intrebarea mea este urmatoarea: De ce mi s-a perceput prima de asigurare de 912 eur aferenta sumei de 19278 eur daca in caz de dauna totala suma maxima pe care as fi putut sa o primesc era de 18569?

Multumesc anticipat