avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate miki980

Activitate miki980

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati intr-o problema.Zilele trecute am incheiat un contract de inchiriere a unui apartament(eu fiind chiriasul) in 3 exemplare.Proprietarul a luat cele trei exemplare si zice ca le-ar fi inregistrat la administratia financiara(eu avand nevoie de un contract cu nr de inregistrare de la adm fin). Contractul incepe peste o saptamana, in contract este trecuta data la care se face plata chiriei dupa inceperea contractului cu o zi. Mentionez ca nu am platit nimic in avans, intelegerea noastra verbala a fost ca achit imediat prin cont bancar in momentul in care primesc un exemplar din contract. Se pare ca proprietarul doreste sa fac plata asta inainte sa imi inmane contractul(eu nefiind de acord cu asta evident).Nu mai doresc sa mentin acest contract deoarece proprietarul a avut un comportament total deplasat si nu as vrea sa mai am nimic de a face cu el. Daca se dovedeste ca s-a inregistrat acest contract la adm fin cum as putea sa il reziliez inainte de inceperea lui? Eu as dori sa il reziliem de comun acord dar ce fac daca pe el nu il intereseaza asta avand in vedere ca nu a raspuns azi la telefon?
Multumesc anticipat de raspuns.
Buna ziua,

as dori sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1.Sunt angajata din 19.07.2011 si urmeaza sa nasc in jurul datei de 13.09.2012. De cand pot sa imi iau concediu prenatal astfel incat sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului? Pun aceasta intrebare deoarece astazi mi s-a spus de la cabinetul medicului de familie ca este bine sa intru in concediu prenatal dupa data de 19 iulie ca sa nu mi se respinga dosarul pt indemnizatia de crestere a copilului.(in conditiile in care eu stiam ca trebuie sa ai cel putin 12 luni lucrate inainte de data nasterii si nu innainte de data la care imi iau concediu prenatal)
2.in functie de data la care intru in concediu prenatal mi se calculeaza si zilele de concediu de odihna?
A fost evacuat pe motive de violenta, pt ca zice ca i-ar fi dat o palma, ceea ce nu este adevarat dar avand in vedere ca are un tata foarte influenta in oraselul in care locuieste ,a putut realiza acest lucru printr-o masluire. Oricum , ea a incercat prin toate mijloacele sa il distruga si dupa ce a obtinut evacuarea lui din casa, asta incluzand plangeri nefondate la politie cum ca el ar ameninta-o cu bataia. Ei au un copil de 5 ani impreuna si desi instanta a hotarat un program de vizita la domiciliul acesteia( adica la apartamentul cumparat impreuna) aceasta pur si simplu nu respecta hotararea. La inceput se intalneau in parc( chiar daca era luna decembrie) si statea atat cat voia ea( vreo jumatate de ora). In ultimul timp a fost si mai rau caci au trecut luni de cand nu il mai lasa sa il vada chiar daca el a facut in nenumarate randuri plangeri la politie si a avut si martori cum ca ea nu il lasa sa il vada, dar se pare ca politia intarzie cercetarile si de cate ori se duce sa vada ce se intampla cu plangerilor, politia incearca sa il convinga sa renunte la plangere caci zic ei ca e pacat ca ea ar putea sa intre la puscarie. Povestea este lunga si foarte complicata cu persoane din politie(sau mai bine zis in uniforma de politist caci nu s-au prezentat) care l-au ridicat de pe strada pieton fiind ca ar fi fost vazut conducand sub influenta bauturilor alcoolice dar care nu s-au terminat cu nimic pt ca era nevinovat, dar stresul si santajul asta pot distruge orice persoana si asta incearca ea si familia eii. Oricum intrebarea era legata de partaj, asta ma interesa in mod special.

Ea a cerut ca pana la finalizarea partajului sa se imparta ratele in mod egal intre ei dar bancile nu au fost de acord. El a incercat sa discute cu banca la care au creditul ipotecar sa activeze ipoteca dar nu vor face acest lucru atat timp cat ea plateste rata. In momentul asta el nu mai plateste nimic pt ca pur si simplu nu mai poate deoarece a ramas fara loc de munca si se pare ca nici ea nu mai face fata caci sunt restante la credit asa ca el spera ca banca pur si simplu sa le scoata apartamentul la vanzare caci asa s-ar lamuri situatia lor.
Buna ziua,

am fost trimisa in somaj in februarie ac si nici pana astazi nu am primit acel salariu compensatoriu prevazut in contractul colectiv de munca. Ce as putea sa fac ca sa-l primesc pt ca se para ca firma nu l-a platit pt nimeni din cei trimisi in somaj?
Buna ziua,

am si eu o problema la care caut raspuns.O cunostinta de-a mea a divortat de sotia lui nu in termeni amiabili. Pe scurt aceasta a intentat actiunea de divort la 7 luni de la cumpararea impreuna a unui apartament cu credit ipotecar. El a fost evacuat din casa si aceasta a ramas in apartament. Nu s-a ajuns la nici o intelegere in privinta apartamentului.El a propus sa scoata apartamentul la vanzare si sa achite creditul ipotecar si celelalte credite de nevoi personale dar aceasta nu a vrut nici in ruptul capului deoarece are o familie influenta si spera sa ramana cu apartamentul iar el sa contribuie la plata ratelor. Acum sunt in proces de partaj deschis de ea si ea doreste impartirea ratelor. A incercat chiar sa obtina in instanta impartirea ratelor dar bancile s-au opus deoarece creditele sunt luate pe numele amandorura. Intrebarea mea este urmatoarea: Ce trebuie el sa faca ca sa nu ramana cu credite in urma acestui partaj, tinand cont de faptul ca daca ar fi scos la vanzare s-ar acoperi creditele?