avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate cretu01

Activitate cretu01

Buna seara!
Ma aflu in concediul de crestere a copilului cu handicap de la 2 la 3 ani, adica din luna iunie 2014. Copilul meu detine un certificat de handicap, care expira pe 3 octombrie 2014. In data de 3 septembrie 2014, am depus la DGASPC Ilfov dosarul pentru reevaluarea starii de sanatate a copilului, in vederea obtinerii unui nou certificat de handicap, in continuarea celui vechi. Acest certificat este singurul act care imi permite sa raman in continuare acasa cu copilul, pana implineste 3 ani, adica in iunie 2015.

Care este termenul legal in care ar trebui sa fim chemati cu copilul la comisia de evaluare??? Am sunat saptamana aceasta la DGASPC ILfov si mi-au spus ca ar fi o posibilitate sa se organizeze o comisie pe 2 octombrie, dar nu mi-au garantat aceasta data... plus ca mi se pare ca este ffff tarziu!!! Suntem in 29 septembrie si inca nu ne-au sunat!!! Am neaparat nevoie de noul certificat( iar eliberarea acestuia dureaza cam 10 zile), pentru a-l prezenta la locul de munca si la AJPIS Ilfov, cei care imi platesc indemnizatia!!! Si, mai ales, am nevoie ca acest nou certificat sa fie valabil din 4 octombrie 2014, altfel e posibil sa mi se desfaca contractul de munca si sa nu mai fiu nici platita de AJPIS.

Este legal ca noul certificat sa fie emis DUPA ce a expirat cel vechi... ramanand zile care nu sunt acoperite, in conditiile in care, DEJA... eu ma aflu de 4 luni in concediul de crestere a copilului cu handicap de la 2 la 3 ani (iar copilul meu a trecut printr-o operatie care va fi vizibila toata viata, adica situatia lui nu se va schimba)??? Si in conditiile in care eu am depus (asa cum cere legea 448/2006) dosarul cu 30 de zile inainte de expirarea vechiului certificat?
Ce pot sa fac - legal - pentru ca acest certificat sa imi fie eliberat la timp?

Multumesc din suflet pentru ajutor! Sunt cam disperata...
Răspuns la discuția Indemnizatie copil cu handicap
Va multumesc mult pentru raspuns! De maine incep lupta...
Sa aveti zile frumoase si linistite!
Buna seara!
Sunt in concediul de crestere a baietelului meu in varsta de 1 an si 8 luni (nascut in iunie 2012). Cand avea varsta de 1 an (iunie 2013), copilul meu a trecut printr-o operatie pe cord deschis. La varsta de 1 an si 4 luni (octombrie 2013), in urma unei evaluari facute de catre o comisie, copilul a fost incadrat la primul grad de handicap (grav) si a primit certificat in acest sens.
Initial am optat pentru varianta a 2-a de concediu de crestere a copilului, cea care imi dadea dreptul sa stau acasa 2 ani si care se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 600 lei şi nici mai mare de 1.200 lei. Din cauza problemei de sanatate a baietelului meu si pentru ca are certificat de handicap, am hotarat sa-mi prelungesc concediul de crestere a baiatului meu, pana cand va implini 3 ani.
Recitind legea acum cateva zile OUG 111/2010, am observat un alineat care mi-a pus reale semne de intrebare... indemnizatia mea ar trebui sa fie recalculata??? Conform articolului 2, al. 4 ... asa reiese: " Pentru copilul cu handicap concediul pentru creşterea copilului se acordă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 3 ani, iar indemnizaţia aferentă se acordă în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 600 lei şi nici mai mare de 3.400 lei.
Am sunat la Agenţia pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Bucureşti de pe str. Ion Câmpineanu, institutia raspunzatoare de plata indemnizatiei pentru cresterea copilului din Jud. Ilfov si am intrebat ce demersuri trebuie sa fac pentru recalcularea indemnizatiei, relatand telefonic situatia mea. Mi s-a raspuns ca aceasta recalculare mi se va aplica doar dupa ce copilul meu implineste 2 ani, caci eu am optat la inceput pentru varianta - concediu de cretere copil 2 ani- si nu pot sa schimbe sistemul informatic pentru mine.
Din punctul meu de vedere, legea e ffff clara... pentru copilul cu handicap, indemnizatia mea trebuie sa fie recalculata, in conformitate cu art. 2, paragraful 4 din OUG 111/2010. Nu se specifica nicaieri ca nu se pot face schimbari, pentru ca ar fi imposibil sa stii dinainte de a naste, ce probleme de sanatate intervin in cresterea copilului!!!!!!!!!!!! In ce lume absurda poti sa ceri concediu de crestere a copilului pana la 3 ani, presupunand dinainte ca va avea un handicap??? Eu am aflat de problema de sanatate a copilului, cand acesta implinise 8 luni.
De la Agentia respectica, o functionara de la biroul juridic, mi-a spus sa fac o solicitare scrisa ca sa imi spuna de ce nu pot sa-mi recalculeze indemnizatia pana implineste copilul 2 ani. Eu nu vreau sa accept acest lucru, pentru ca legea e de partea mea!!!
Va rog sa imi spuneti daca am dreptate si sa ma sfatuiti... daca se poate... cui ar trebui sa ma adresez pentru a primi un raspuns afirmativ solicitarii mele de recalculare a indemizatiei? Mentionez ca stiu un caz identic cu al meu... este vorba de o mamica cu un baietel din Braila, al carei solicitari a fost solutionata afirmativ (cu modificarea implicita a sistemului informatic si recalcularea indemnizatiei) in vara lui 2013 (baietelul ei avea atunci 1 an si 4 luni, iar ea optase de la inceput pentru concediul de crestere de 2 ani). Am vorbit cu mamica la telefon si mi-a confirmat toata povestea. Se pare ca e singura pe tara care a reusit sa aduca legea de partea ei si a copilului care a trecut printr-o operatie atat de dificila!

Multumesc mult pentru timpul acordat!
Silvia
Am absolvit - in februarie 2010 - un program de masterat la o facultate particulara. La inscriere, am pus la dosar diploma de absolvire universitate in original. Acum, la 6 luni dupa terminarea programului de master, mi s-a eliberat adeverinta de absolvire a programului de master, iar la solicitarea de a mi se returna diploma universitara cu care m-am inscris, mi s-a spus ca dosarul de inscriere mi se va returna doar peste inca 6 luni, atunci cand o sa mi se elibereze si diploma de absolvire masterat in original. Intrebarea este: are voie facultatea respectiva sa imi mai retina diploma de absolvire universitate... chiar daca eu am absolvit programul de masterat??? Ce pot face pentru a primi dosarul inapoi?
Multumesc pentru raspuns!
Buna!
De ceva vreme tanjesc dupa minunea de a avea un copil. Eu lucrez de 1 an la o companie nationala si am contract de munca pe perioada determinata (2 ani).... sunt angajata in locul unei colege care este in concediu de maternitate (in decursul acestui an *de perioada determinata* m-am transferat dupa 5 luni la un alt departament, din aceeasi institutie..... aici am 7 luni vechime).
Eu si sotul meu ne dorim fffff mult un copil, mai ales ca avem amandoi 30 de ani si..... a cam sosit momentul! Care sunt riscurile la care este supus contractul meu de munca ;) in cazul in care raman insarcinata.... fie ca nasc inaintea terminarii contractului de 2 ani sau dupa? Exista posibilitatea de prelungire a contractului sau de transformare a lui in perioada nedeterminata in cazul sarcinii? Mentionez ca am mai lucrat in aceasta companie in urma cu 6 ani (contract pe per. nedeterminata) cand mi-am dat demisia :pleasantry:
Multumesc pentru atentie!
Sa aveti o zi frumusica!:wave: