avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate LJM

Activitate LJM

Răspuns la discuția Succesiune
Domnule Dobrescu,
va multumesc dar am gasit in raspunsul dv " Daca descendentul vine in concurs cu sotul supravietuitor, cota lui este de ?. Pentru a afla rezerva sa succesorala, cota se va diviza cu 2. Va rog specificati cota in locul semnului de intrebare. De asemenea am mai pus o intrebare legata de o nepoata a sotiei. Fiti amabil si ajutatima ca urmeaza sa mergem cu sotia sa facem testamente si vrem sa ne gandim bine cum sa le facem.
Multumesc.

Răspuns la discuția Succesiune
Daca nu fac testament si apartamentul este numai pe numele meu
(fiind mostenit) cum se imparte intre sotie si copil?
Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc, Aveti dreptate cu noul Cod civil.
V-asi mai cere un sfat..Sotia are ca ruda apropiata o nepoata din partea fratelui.
Sotia nu are nici un fel de avere imobila.
In caz ca face un testament in favoarea mea nepoata mai are vreun drept la mostenirea .
Multumesc
Discuție Succesiune
In timpul casniciei am capatat mostenire un apt. in care locuiesc cu sotia.
Daca las prin testament toata averea mea sotiei, ce se intampla cu succesiunea
tinand cont ca am un copil dintr-o alta casatorie si asi dori ca sotia sa aiba unde locui. Ce prevede noul cod penal ca nu am inteles.
Va multumesc
Răspuns la discuția Procura speciala
Multumesc pentru precizari Ovi.
Răspuns la discuția Procura speciala
Multumesc.
Este cineva si de alta parere pentru ca am fost la notariatul care a eliberat-o si mi-a zis ca se aplica noul cod civil ci 3 ani
Am o procura speciala din anul 2005 , pentru obtinerea certificatului de nastere, sicare mentineaza ca mandatul este cu titlul gratuit si valabil pana la indeplinirea lui.
Din anumite motive persoana care m-a mandatat a intarziat trimiterea actelor necesare.
Intrebare:
- in noul cod civil, care a intrat in viguare de la 1 octombrie se specifica ca daca nu este specificat un termen mandatul este valabil 3 ani.
In cazul meu se aplica prevederea de 3 ani? Adica daca procura este antedata lui 1 oct ar trebui sa se supuna vechiului cod civil in continuare sau se supune noului cod, care astfel ar avea efecte retroactive?
Daca se specifica in procura ca este valabila pana la indeplinirea mandatului termenul de 3 ani mai conteaza?
Multumesc anticipat pentru clarificari
Fiul este dintr-o alta casatorie.
Multumesc.

LJM
In timpul casatoriei am mostenit o casa prin decesul tatalui meu,
eu fiind singurul mostenitor.
In caz de divort casa este considerata la partajare bun comun sau nu intra
in discutie.?
In caz de deces al meu cat revine din casa sotiei si cat fiului meu, daca
nu am facut testament?
In cazul decesului sotiei rudele acesteia pot avea pretentii la casa?
Multumesc. O sa tin seama de sugestie
Cu adeverinta de venituri ca PFA si o sa ma duc
CJAS sa vedem ce se intampla.