Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In timpul casniciei am capatat mostenire un apt. in care locuiesc cu sotia.
Daca las prin testament toata averea mea sotiei, ce se intampla cu succesiunea
tinand cont ca am un copil dintr-o alta casatorie si asi dori ca sotia sa aiba unde locui. Ce prevede noul cod penal ca nu am inteles.
Va multumesc
Faceti testament deoarece este mai bine decat in cazul in care nu veti face.
Sotia va fi cat se poate de mult avantajata de acest testament dar copilul tot va avea si el un drept la mostenire...
Nu puteti sa l dezmosteniti total pe fiu! El are dreptul la rezerva succesorala care in cazul de fata este de 3/8. Deci daa faceti testament si va sfatuiesc sa l faceti autentic la notar , daca fiul va cere reductiunea lui , mostenirea dvs se va imparti astfel Sotia 5/8 iar fiul 3/8.
Atentie nu e vorba de Codul penal si de codul civil!
Multumesc, Aveti dreptate cu noul Cod civil.
V-asi mai cere un sfat..Sotia are ca ruda apropiata o nepoata din partea fratelui.
Sotia nu are nici un fel de avere imobila.
In caz ca face un testament in favoarea mea nepoata mai are vreun drept la mostenirea .
Multumesc
Daca nu fac testament si apartamentul este numai pe numele meu
(fiind mostenit) cum se imparte intre sotie si copil?
Multumesc
LJM a scris:

In timpul casniciei am capatat mostenire un apt. in care locuiesc cu sotia.
Daca las prin testament toata averea mea sotiei, ce se intampla cu succesiunea
tinand cont ca am un copil dintr-o alta casatorie si asi dori ca sotia sa aiba unde locui. Ce prevede noul cod penal ca nu am inteles.
Va multumesc

Noul cod civil, ca si vechiul cod civil, nu permite dezmostenirea copiilor defunctului in totalitate. Ca atare, desi veti lasa prin testament sotiei respectivul apartament, copilul dvs (fiind fara relevanta daca este adoptat, din casatorie, din afara ei etc) beneficiaza de o rezerva succesorala care se limiteaza la jumatate din cat i-ar fi revenit in mod normal daca nu era dezmostenit. Acest lucru se realizeaza dincolo de vointa dvs, prin efectul legii, conform art 1086 din Noul Cod Civil. Copilul poate fi dezmostenit direct prin inserarea in testament a unei dispozitii exprese in acest sens, sau indirect prin lasarea intregului patrimoniu unei alte persoane dar, repet, el va chemat la mostenire in temeiul rezervei sale succesorale. Daca descendentul vine in concurs cu sotul supravietuitor, cota lui este de ?. Pentru a afla rezerva sa succesorala, cota se va diviza cu 2.

Cu deosebita consideratie
Av. Bogdan Dobrescu

Admin, administrator